Prolaktyna
Cytat:[autor cytatu=prinzessin]
witajcie

ja mialam przed 7 latami tez problem z prolaktyna...rok czasu nie moglam zajsc w ciaze i dopiero gdy zmienilam lekarza zrobil mi badania na prolaktyne-oczywiscie byly tak wysoki ze nic dziwwnego ze nie moglam zajsc w ciaze...po 2 tyg brania bromoergonu zaszlam w ciaze ktora starcilam w 12 tyg...
od tego czasu nie mam problemow z prolaktyna i zasciem w ciaze jedynie z donoszeniem...
pamietam ze lekarz wtedy mi powiedzial ze wysoki poziom prolaktyny jest czesto wynikiem ciaglego stresu lub w najgorszym przypadku chcial mnie skierowac na tomografie glowy poniewaz powiekszenie przysadki jest tez przyczyna le do tego nie doszlo....pamietam ze po bromergonie czulam sie okropnie czesto mdlalam bo te tabletki obnizaja ccisnienie...
po 4 poronieniach za 3 tyg bedziemy sie znow starac o dziecko ale dzieki bogu wynik prolaktyny jesst ok

pozdrawiam ania
Aniu, a jakie badania prolaktyny miałaś robione? Zwykłe czy test z obciążeniem? Te badania powinny wykazać, czy nie ma gruczolaka przysadki. Jeśli tak fatalnie czujesz się po bromergonie, to są inne leki obniżające prolaktynę - droższe, ale z reguły lepiej tolerowane. Może zapytaj lekarza.
Odpowiedz
Cześć dziewczyny, ja dołączyłam do Wa na forum dopiero dziś choć w maju straciłam swojego maluszka. Nota bene dzięki Wam i wyczytanym tu wszelkim radom udało się zarejestrować Kasię w USC (straciłam ją w 10tc, więc płeć była określona przez uprawdopodobnienie). Bardzo fajnie, że takie forum jest i tyle tu potrzebnych informacji. My nowe starania zaczęliśmy dokładnie wczoraj. I tu mi się tak jakoś znów zajrzało, bo zaczynam się bać - nie muszę Wam tłumaczyć dlaczego, same dobrze wiecie. Dziwne to zresztą bo jeszcze przecież nic... tylko zaczynamy, ale ja już mam jakiś taki dziwny nastrój - cała w nerwach jestem. Stąd te moje poszukiwania u Was - pomyślałam, że może coś ważnego wyczytam.
No i właśnie -z tą prolaktyną to jak jest? Mnie nikt nie zlecił tych testów. Nie wiecie dlaczego? Czy może nie zawsze się takie robi? jakie są wskazania do zrobienia tych testów?
tle mam wątpliwości...pewnie same zobaczycie jak się rozpiszę w innych wątkach. Z góry dzięki. Pozdrawiam
Odpowiedz
zoskam , jeśli teraz zajdziesz w ciążę to już sie prolaktyną nie martw. Wysoki poziom raczej wstrzymuje owulację i sa problemy z poczęciem dziecka. Jeśli zajdziesz w ciążę to już raczej się prolaktyną nie przejmuj. Jeśli straciłaś kruszynkę w 10 tc mogłaś mieć niski poziom np. progesteronu. Wiele kobiet z tego powodu traci ciąże w I trymestrze. Warto więc od samego początku nastepnej ciązy coś łykać, duphaston, itd.
Ale jak jest z tą prolaktyną sama do końca nie wiem.
Odpowiedz
Zuza masz rację, prolaktyna nie powoduje poronień, tylko utrudnia zajście w ciążę. Ta naprawdę, to też do końca nie jest takie pewne, bo w ciążę zachodzą często matki karmiace, które maja fizjologicznie wysoką prolaktynę (inaczej nie mogłyby karmić). Ogólnie tendencja jest taka, że jeśli są trudności z zajściem w ciążę, a prolaktyna jest podwyższna, to się ją obniża lekami niejako na wszelki wypadek. Całkowita lokada owulacji i miesiączkowania występuje przy poziomach prolaktyny tóre występują u osób z gruczolakiem przysadki (prolactinoma), wtedy leki podaje się niezależnie od chęcia zajścia w ciążę.
Odpowiedz
witajcie dziewczyny....ja tez planuje zrobić badanie poziomu prolaktyny....obawiam się że tez może być nie ciekawie ponieważ nie radzę sobie ze stresem. ......
mam do was prośbe; powiedzcie czy ważne jest w którym dniu cyklu zrobię badanie? (prolaktyna, progesteron, homocysteina, czas aptt, przeciwciała antykadiolipinowe?)
Odpowiedz
hej dziewczyny odebralam swoje wyniki prl z testem w pierwszym pobraniu wyszlo 353.30 mlU/I godzina po tabletce 5478.00 mlU/l a dwie godziny po 2833,00 mlU/l czy mozecie mi napisac czy to dobrze czy zle?? wiele sie naczytalam o tej prolaktynie i o guzach przysadki i powiem szczerze ze sie mocno przestraszylam a lekarza mam dopiero 26 odpiszcie prosze sylwia
Odpowiedz
Kochane, czy można robić badanie prolaktyny w czasie miesiączki? Nie mogę w necie doszukać sie odpowiedzi, są totalnie rozbieżne a ginekolog nie odpowiada na moje telefony. Gdzies przeczytałm że nawet wskazanym jest robić to badanie w pierwszych dniach cyklu, ale czytałam też że najlpiej przed owulacją, gdzie indziej że po owulacji...no trudno mi przyjąc jedną wersjęWink
Odpowiedz
wciąż czekam na pomocSmile
Odpowiedz
izuma
nie wiem czy Ci pomogę. Gdy pierwszy raz badałam poziom prolaktyny to robiłam to bez konkretnego dnia w cyklu. Oczywiście wyszła wyższa niż normaSad
Ostatnio jak byłam u mojej lekarki to powiedziała mi że gdybym nie zaszła w ciążę w ciągu 3 m-cy to mam powtórzyć badania prolaktyny w 7, 14 i 21 dniu cyklu - niestety nie wiem jakie to ma znaczenie. Może jeśli masz taką możliwość to zadzwoń do lekarza i dopytaj.
Odpowiedz
Witam! A moja prolaktyna niby mieści sie w normie - 21 (norma do 25) ale czy nie lepiej żeby była duzo niższa???
Odpowiedz
Czy ktoś odpowie??? Sad
Odpowiedz
anonimka myślę że masz bardzo wysoki poziom prolaktyny. Z tego co wiem warto pogadać z endokrynologiem żeby skierował Cię na zrobienie badanie takiego gdzie dostajesz tabletkę. Niestety nie pamiętam jej nazwy. Robisz dwa badania na czczo, jedno pobranie krwi, dostajesz tabletkę, czekasz ok 40 minut i robią ci drugie pobranie krwi. Ten drugi wynik jest b. ważny. U mnie tak wykryto hiperprolaktynemię. Niestety takie badanie robią raczej tylko na oddziale.
Odpowiedz
byłam u endokrynologa, swiardziła,że prolaktyna jest dobra ... i jak mam podwazyć jej diagnozę? w środe jeszcze zapytam ginekologa, on tez się zajmuje prolaktyną???
Odpowiedz
zuza - a jaki miałaś na poczatku poziom prolaktyny ? Jesli moge zapytać Smile
Odpowiedz
Prolaktynę można robić przez cały cykl, ale koniecznie na czczo, po krótkim odpoczynku, nie w stresie i nie dzień po seksie.

To badanie, o którym pisała zuza, to test MTC (z metoklopramidem). W Warszawie można g robić nie tylko w szpitalach.

Anonimko, u Ciebie PRL mieści się w zasadzie w normie, choć na pewno dla cyklu lepiej byłoby, gdyby była ciut niższa. Jeśli chcesz pomóc sobie obniżyć PRL, można spróbować Castagnus, witaminę B6 i magnez. Zapytaj jeszcze lekarza, ale moim zdaniem nie jest źle, jeśli nie masz żadnych objawów hiperprolaktynemii.
Odpowiedz
Witajcie...

Już pisałam w tym wątku, Grzegorz również ... ale się powtórzę ... wysoka prolaktyna może mieć też swoja przyczynę w chorej tarczycy .... nawet jak TSH jest w normie to nie znaczy, że tarczyca jest zdrowa ... lekarze uparcie sprawdzają tylko TSH - nie rozumiem dlaczego ... należy sprawdzić FT3 i FT4 i oczywiście zinterpretować je po przeliczeniu na procenty (kalkulator na stronie: http://samodobro.host56.com/ ) interpretacja taka w skrócie (http://forum.gazeta.pl/forum/w,24776,453...centy.html) oczywiście ta interpretacja dotyczy głównie choroby Hashimoto a niekoniecznie musicie ją mieć.

Generalnie należy wiedziec o procentach ze powinny się mieścić na poziomie 60-90% i róznica pomiędzy FT3 i FT4 nie powinna być większa jak 10%.

Zasada jest taka, że najpierw zanim się zacznie leczyć prolaktynę powinno się dokładnie sprawdzic tarczycę a nie tylko TSH, jak już zaczniecie brać bromergon lub odpowiedniki jego to nie wiem jak jest z rzetelnościa wyników badań

zdarza się często że jak się ustawi hormony tarczycy to prolaktyna wraca do normy, aczkolwiek nie zawsze tak jest... dlatego zawze nalezy dokładnie zbadać tarczyce a potem dopiero prolaktynę ... lekarze rzadko to robią, i to jest wg mnie bardzo nie w porządku wobec pacjentek ...

pozdrawiam i przepraszam, że Was zdenerwowałam, bo nie wiem, jak powinniście postąpic jeżeli lekarz nie sprawdził dokładnie tarczycy, lub wogóle nie sprawdził ...

Agata
Odpowiedz
Tak, to prawda Agato!U mnie się okazało,ze mam subkliniczna niedoczynność tarczycy przy TSH w normie, tak więc dziewczyny apeluję byście nie zgadzały się na samo badanie TSH tylko domagały także o skierowanie na FT3 oraz FT4 i nie patrzec na normy laboratoryjne tylko konsultować ze specjalistą!!
Pozdrawiam wszytkich!Smile zwłaszcza dziewczyny na etapie badań w poszukiwaniu przyczyny.
Odpowiedz
aha ...a jakie są objawy hiperprolaktynemii???
Odpowiedz
- brak owulacji
- (za) krótka faza poowulacyjna
- bóle, drażliwość piersi
- plamienia
- brak/trudność zauważenia śluzu płodnego
- mlekotok
- bóle głowy
... i jeszcze inne
Odpowiedz
dorzucę jeden objaw:
olbrzymie piersi, szczególnie przed @.Myśle anonimko że postaraj się o badanie z obciążeniem. Bo bez mi tez wyszedł w normie, po obciażeniu miałam 6 krotnie ponad normę. W Olsztynie na takie badanie napewno skieruje Cię dr Frackawiak( gin - endo). Kieruje do Polikliniki i tam w jeden dzień zrobią ci wszystkie badania bezpłatnie. Powiedz mu o stratach. Jest b wrażliwy na tym punkcie, może pomóc w znalezieniu przyczyny.Dla mnie to był jedyny lekarz który nie zignorował strat ciąż w 5tc.
Odpowiedz
Dzięki za cenne informacje ! Smile A dr Frąckowiak gdzie przyjmuje?
Odpowiedz
Wiesz raczej tylko prywatnie bo jest od kilku lat dyrektorem szpitala.Gabinet mieści na placu Konstytucji 3 maja, na przeciwko Dworca PKP.Konieczna rejstracja wcześniej na tel( mogę poszukać). Ale może aagata ma racje, żeby najpierw podleczyć tarczycę. Ja się wybieram do tej Twojej endo , ale też sie boję że mnie pogoni, i powie że wyniki sa w normie. No nic warto spróbować.Dr Frąckowiak z tego co wiem wyznaje zasadę że TSH powinno przed ciążą być 1,5.
Myślę, że my znaim zajdziemy w ciążę to najpierw wydamy majątek na różne badania i konsultacje.
Odpowiedz
Oj tak, u mnie juz poszła niezła sumka.. ale nie żałuję. Myślę,że jeśli pójdziesz prywatnie do mojej endokrynolog a masz TSH pow !.5 lub 2 to powinna zareagować. Mnie ochrzaniła (pozytywnie) że z TSh pow 3 spokojnie zaszłam w ciąże i nie badałam się. No i muszę przygotować następne 200 zł na biopsje guzka tarczycy, dobre w złym jest to ,że tylko jeden guzek ...
Dzieki za namiary na tego doktora, jak będe miała jakis problem z moim lekarzem wybiorę sie do tamtego. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Odpowiedz
hej czy ta nieszczesna prl 829 mlU/l (wykonana m-c po poronieniu) mogla byc jego przyczyna czy raczej jest ona efektem po poronieniu,dodam ze bylo to poronienie zatrzymane miedzy 6-8 tyg ciazy,z gory dziekuje pozdrawiam
Odpowiedz
Witaj Monika! Z tego, co czytałam to tak wysoka prolaktyna może być przyczyna poronienia..ja miesiąc po poronieniu prolaktynę miałam na poziomie 21 więc chyba nie zawsze po ciąży jest taka wysoka . A co mówi Twój lekarz?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości