Uznanie ojcostwa dziecka martwo urodzonego
Renatko Marku

Bardzo mi przykro że wy również straciliście swoje ukochane dzieciątko i przytulam was serdecznie Mam nadzieję że uda się wam tę sprawę doprowadzić do końca powodzenia kochani.

Zapalam dla waszego maleństwa (*)(*)(*)
Odpowiedz
W całej tej tragedii, choc jeden człowiek okazał serce i pozwolono wam na nagrobku napisać to co prawdziwe- imie i nazwisko synka.
Bardzo wam współczuje i chciałabym żeby Wam sie udało, ale niezależnie od wyników Wy, jego rodzice wiecie jaka jest prawda i wasze dziecko też o tym wie i to jest najważniejsze.
Przytulam Was mocno i zapalam światełko dla waszego synka ( * )
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=gosiek83]
Renatko Marku

Bardzo mi przykro że wy również straciliście swoje ukochane dzieciątko i przytulam was serdecznie Mam nadzieję że uda się wam tę sprawę doprowadzić do końca powodzenia kochani.

Dziękujemy bardzo za te słowa , cały czas walczymy i mamy nadzieje ze niedługo coś sie nam uda zrobić w tej sprawie , brak mi słów na to wszystko a te światełka sa dla twoich aniołków[*] [*] [*] pozdrawiamy i ściskamy......
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=zabka]
W całej tej tragedii, choc jeden człowiek okazał serce i pozwolono wam na nagrobku napisać to co prawdziwe- imie i nazwisko synka.
Bardzo wam współczuje i chciałabym żeby Wam sie udało, ale niezależnie od wyników Wy, jego rodzice wiecie jaka jest prawda i wasze dziecko też o tym wie i to jest najważniejsze.
Przytulam Was mocno i zapalam światełko dla waszego synka ( * )
Dziękujemy bardzo za te słowa
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=gosiek83]
Renatko Marku

Bardzo bardzo dziękujemy
Odpowiedz
Przepraszam, że się powtarzam w niektórych miejscach ale jeszcze nie bardzo mogę się połapać na tym forum :-) cirinfo@kprm.gov.pl -Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, też się może przydać. Natomiast najważniejsze byłoby nasze spotkanie wszystkich zainteresowanych par w jednym dniu w W-wie przed budynkiem sejmu np. w czasie 43. POSIEDZENIA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w dniach 12, 13, 14 i 15 czerwca 2007 r.(wtorek-piątek) lub 44. POSIEDZENIA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w dniach 27, 28, 29 czerwca 2007 r. (środa-piątek). Co będą sami siedzieć, POSIEDZIMY z nimi :-) Nasze GG-5288589. Chętnie zrobię listę ludzi których dotyczy ten problem.
Odpowiedz
Z tego co już usłyszałem od różnych ludzi m innymi zastępcy prezydenta Cz-wy, pani poseł z SLD, prawnika sądowego, pań z USC oraz dziennikarzy FAKTU jedyna nasza nadzieja to POSŁOWIE i nikt inny nam nie pomoże. Tylko oni mogą dążyć do zmiany konkretnego przepisu. Dzisiaj rozmawiałem z panią poseł z SLD i była bardzo zdziwiona, że art. 76 przysparza tyle kłopotów. Powiedziała, że zorientuje się w tej sprawie i da mi odpowiedź. W następny poniedziałek o godz.9 jestem umówiony na rozmowę z panią poseł z PIS-u oraz cały czas czekam na tel. od sekretarki pani poseł z Platformy, żeby się z nią spotkać. Tyle mogę na razie zrobić w tej sprawie.
Odpowiedz
przed chwilą otrzymałem e-maila
Szanowni Państwo, równilegle z Wami zainteresowaliśmy prokuraturę. Dziś prok. Romuald Basiński poinformował mnie, że w najbliższym czasie powinno do Państwa dotrzeć pismo z zaproszeniem na rozmowę. Porkurator zobowiązał się , ze osobiście bedzie starał sie Wam pomóc występując na drogę prawną. jest zatem - choć bardzo nikla - szansa dla Was. Jesteśmy tez zaintersowanie opisaniem waszego poblemu. Mam świadomość ,zę jest zlożony , ale naglościenie WAszego problemu i ew. dzialanie prokuratury moga pomoć innym ludziom w podobnej sytuacji. Proszę zatem o kontakt . Moj tel 0507 -93 908
Odpowiedz
napiszcie też do niego, ja przyznam się że nawet nie wiem co to za gazeta, ale jeżeli to jest ta ogólnopolska AGORA to super. podaje Wam namiar; marek.mamon@czestochowa.agora.pl
Odpowiedz
RenataiMarek 19:15:11
przed chwilą otrzymałem e-maila
Szanowni Państwo, równilegle z Wami zainteresowaliśmy prokuraturę. Dziś prok. Romuald Basiński poinformował mnie, że w najbliższym czasie powinno do Państwa dotrzeć pismo z zaproszeniem na rozmowę. Porkurator zobowiązał się , ze osobiście bedzie starał sie Wam pomóc występując na drogę prawną. jest zatem - choć bardzo nikla - szansa dla Was. Jesteśmy tez zaintersowanie opisaniem waszego poblemu. Mam świadomość ,zę jest zlożony , ale naglościenie WAszego problemu i ew. dzialanie prokuratury moga pomoć innym ludziom w podobnej sytuacji. Proszę zatem o kontakt . Moj tel 0507 -93 908
RenataiMarek 19:16:16
napiszcie też do niego, ja przyznam się że nawet nie wiem co to za gazeta, ale jeżeli to jest ta ogólnopolsaka AGORA to super. podaje Wam namiar; marek.mamon@czestochowa.agora.pl
Odpowiedz
ja juz napisałamSmile
Odpowiedz
jest promyczekSmile
Odpowiedz
Kochani! Dzis rozmawiałam z redaktorem dziennika zachodniego-bedzie artykuł!mam jednak prosbe żeby wszystkie osoby zainteresowane tematem opisały własnymi slowami, w jakiejkolwiek formie (list, historia itp) i przysłały na moj e-mail: agcu@interia.pl
Odpowiedz
dziś już nie mam siły, ale jutro Wam opisze co dostałem od Rzecznika Praw Obywatelskich, oraz z prokuratury z Częstochowy. Powiem krótko jest mała nadzieja- nasz (wszystkich) problem jest już zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego w W-wie
Odpowiedz
Śledzę cały czas Wasze poczynania i trzymam mocno kciuki oraz kłaniam się w obliczu odwalania tak dużej pracy
Odpowiedz
no to czekam niecierpliwie na wieści!!!!!
Odpowiedz
W odpowiedzi na moje pismo, RPO odpisał;
Szanowna Pani!
Z upoważnienia Rzecznika Praw Obywatelskich, w odpowiedzi na Pani pismo przesłane drogą elektroniczną 30 maja 2007 r., na podstawie art. 11 pkt 2 ustawy z 15 lipca 1987 r. o RPO (Dz.U. z 2001 r., Nr 14, póz. 147) uprzejmie informuję, że w chwili obecnej nie istnieje możliwość uznania martwo narodzonego dziecka. Działania pracowników urzędu stanu cywilnego były zatem zgodne z prawem.
Jednak jednocześnie uprzejmie informuję, że znajdujący się w podobnej sytuacji ojciec martwo urodzonego dziecka skierował do Trybunału Konstytucyjnego skargę konstytucyjną, wskazując na występującą jego zdaniem niezgodność art. 76 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 1964 r., Nr 9, póz. 59 ze zm.) z Konstytucją. Pismem z 26 września 2006 r. (kopia pisma w załączeniu) Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił to stanowisko i zgłosił swoje przystąpienie do postępowania w tej sprawie, wnosząc o stwierdzenie niezgodności art. 76 KRO z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji, czyli uznając regulację KRO za sprzeczną z prawem do ochrony życia rodzinnego i prywatnego, w tym do ustalenia rzeczywistego składu rodziny. Postępowanie przed Trybunałem nie zakończyło się jeszcze.
Uprzejmie informuję, że jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie o niezgodności art. 76 KRO z Konstytucją, będą Państwo mieli możliwość wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie uznania dziecka. Na mocy art. 145a § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, póz. 1071 ze zm.) w takiej sytuacji skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.Uprzejmie informuję, że Rzecznik dołoży wszelkich starań, aby poinformować Państwa o wydanym orzeczeniu (jeśli Trybunał stwierdzi niezgodność art. 76 KRO z Konstytucją) w terminie pozwalającym na wniesienie skargi o wznowienie postępowania, jednak z przezorności powinni Państwo samodzielnie śledzić stronę internetową Trybunału Konstytucyjnego (www.trybunal.gov.pl) oraz doniesienia prasowe na ten temat.
Odpowiedz
w takim razie jest swiatełko nadzieiSmileoby wyrok był dla nas pomyslny
Odpowiedz
Sprawa ta jest zapisana w Trybunale pod sygn. akt SK 61/06 i to trzeba śledzić. Natomiast dzwoniąc pod numer tel. 022 5517811 lub 022 5517760 należy podać numer naszej sprawy RPO-537791 i dowiadywać się co dzieje się z tą sprawą. Proponuje dzwonić przynajmniej raz w miesiącu :-)
Odpowiedz
Marku...czy myslisz ze ja powinnam tez wnieść taka sprawe do RPO czy bede mogła po orzeczeniu wyroku zawnioskować???nie wiem co robic zeby cvzegos nie przegapić??
Odpowiedz
Moniko, my już nie musimy wnosić żadnych skarg, bo to już jest zrobione. Ale polecałbym poinformować RPO, że Ty też masz taki problem i inni też niech to zrobią, niech zobaczą, że jest nas więcej. Ja rozmawiałem przez tel. z panią z RPO i jej powiedziałem o naszej stronie internetowej i że jest nas dużo, ale papier to jest papier.
Odpowiedz
a podasz mi adres mailowy???
Odpowiedz
i jeszcze trochu z tego co mi napisali z orp Zgodnie z klasyfikacją przyjętą w prawie cywilnym, uznanie należy zaliczyć do jednostronnych czynności prawnych. Dochodzi ono bowiem do skutku przez złożenie oświadczenia woli tylko przez jedną stronę - mężczyznę uznającego dziecko przed określonym w ustawie organem państwowym. Nie zmienia tego faktu wymóg zgody matki na uznanie. Zgoda ta nie może być bowiem traktowana jako współtworzące czynność prawną uznania oświadczenie woli drugiej strony (zob. w tym zakresie E. Holewińska - Łapińska, „Uznanie dziecka według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego\",Wyd. Prawnicze 1979, s. 27).
W świetle powyższego uznanie dziecka jest środkiem prawnym służącym ustaleniu rzeczywistego składu rodziny. Ustalenie pochodzenia dziecka dotyczy też sfery odczuć
osobistych. W związku z tym uznanie dziecka wiąże się w sposób ścisły ze sferą życia
prywatnego człowieka. Narodziny dziecka są bowiem z istoty rzeczy zdarzeniem ze sfery życia
prywatnego, zdarzeniem dotyczącym przede wszystkim rodziców dziecka, ich odczuć, emocji.
Uznanie dziecka w sposób oczywisty wiąże się także z pojęciem „życia rodzinnego\".
Pojęcie to odnosi się bowiem nie tylko do związków wynikających z małżeństwa, lecz
obejmuje także inne, faktyczne więzi rodzinne. Nie ma więc znaczenia z punktu widzenia
niniejszej sprawy i ustalenia w jej realiach, że chodzi o prawo do ochrony życia rodzinnego
okoliczność, iż w chwili urodzenia dziecka jego rodzice nie pozostawali w związku
małżeńskim.
Dlatego prawną instytucję uznania dziecka na płaszczyźnie konstytucyjnej należy -zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich - rozpatrywać przede wszystkim na tle prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego. Prawo do ochrony życia prywatnego w znaczeniu przyjętym w art. 47 Konstytucji RP jest pojęciem szerszym niż prawo do ochrony autonomii informacyjnej jednostki (art. 51 Konstytucji RP). Jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny (wyrok z dnia 12 listopada 2002 r., sygn. akt SK 40/01, OTK z 2002 r,, Nr 6/A, póz. 81) „...prawo do ochrony danych osobowych stanowi niewątpliwie szczególny instrument ochrony tych interesów podmiotu, które są związane z ochroną życia prywatnego. Prawo to jest więc wyspecjalizowanym środkiem ochrony tych samych wartości, które chronione są za pośrednictwem art. 47 Konstytucji.\"
. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich dopuszczalne jest doprecyzowanie przez Rzecznika wzorców kontroli konstytucyjnej wówczas, gdy zgłasza udział w postępowaniu w sprawie skargi konstytucyjnej. Takie stanowisko prezentuje też Trybunał Konstytucyjny (m. in. w wyroku z dnia 16 stycznia 2006 r., sygn akt SK 30/05, OTK z 2006 r., Nr l/A, póz. 2). Stanowisko to oraz poczynione powyżej ustalenia pozwalają na stwierdzenie, że art. 76 k. r. o. powinien być poddany kontroli Trybunału Konstytucyjnego przede wszystkim z punktu widzenia jego zgodności z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
V. W świetle art. 76 k. r. o. uznanie dziecka nie może nastąpić po jego śmierci, chyba
że dziecko pozostawiło zstępnych. W doktrynie w związku z tym, że art. 76 k. r. o. wyklucza
możliwość uznania dziecka zmarłego bezpotomnie, zgłaszane były zastrzeżenia pod adresem
tego przepisu (por. J. Gwiazdomorski <w:> „System prawa rodzinnego i opiekuńczego\" pod
red. J. Piątowskiego, Wyd. PAN 1985, s. 695). \"\'\"\' \' ^-,.•-\'•\' y i& %
Kwestionowany skargą konstytucyjną przepis wyłącza w ogóle możliwość uznania dziecka po jego śmierci, z wyjątkiem przypadku, gdy dziecko pozostawiło zstępnych. Wyłączenie to oznacza, iż z woli ustawodawcy jednostka nie może za pomocą własnych aktów wiedzy i woli kształtować sfery własnego życia prywatnego i życia rodzinnego. Stąd też w omawianym zakresie doszło w oczywisty sposób do wkroczenia przez ustawodawcę w materię objętą art. 47 Konstytucji RP. Ingerencja ustawodawcy polega zaś na wyłączeniu ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego rodziców dziecka w sytuacji, gdy nastąpiła śmierć dziecka bądź tak jak w sprawie będącej przedmiotem skargi konstytucyjnej, gdy dziecko
urodziło się martwe.
Prawo do ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego nie ma charakteru absolutnego. Ustawodawca ma możliwość jego ograniczenia, jednakże konstytucyjne granice tego ograniczenia wyznacza art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Zgodnie z jego treścią ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne W \"demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
W zakresie objętym skargą konstytucyjną został spełniony formalny warunek wprowadzenia ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnego prawa. Ograniczenie zostało wprowadzone ustawą. Nie zachodzi natomiast zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich żadna z wymienionych w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP materialnych przesłanek, która mogłaby uzasadnić ograniczenie prawa jednostki. Nie istnieje bowiem żaden związek pomiędzy uznaniem dziecka po jego śmierci, a takimi wartościami jak bezpieczeństwo, porządek publiczny, ochrona środowiska, zdrowia i moralności publicznej.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich nie zachodzi też uchwytny związek pomiędzy uznaniem dziecka po jego śmierci, a potrzebą ochrony wolności i praw innych osób. Stan faktyczny sprawy, która stanowiła asumpt do złożenia skargi konstytucyjnej_, wskazuje w sposób jednoznaczny, że zarówno biologiczny ojciec dziecka jak i jego matka (o czym najdobitniej świadczy to, iż była ona także wnioskodawcą w sprawie o sprostowanie aktu urodzenia) pragnęli owego uznania. W tej sytuacji zakaz uznania wynikający z art. 76 k. r. o. w rzeczywistości nie służy nikomu, narusza natomiast sferę osobistych i emocjonalnych odczuć rodziców.
Odpowiedz
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00 - 090 Warszawa
telefon (+ 48 22) 55 17 700
fax. (+ 48 22) 827 64 53
e-mail rzecznik@rpo.gov.pl
Odpowiedz
I jeszcze jedno pismo z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Może też Was zainteresuje;
Odpowiadając na Pani pismo nadesłane w dniu l .06.2007r. uprzejmie informuję, iż w opisywanej przez Panią sytuacji zastosowanie mają następujące przepisy Kodeksu ro­dzinnego i opiekuńczego :
Art. 75 „ Można uznać dziecko nawet nie urodzone, jeżeli zostało już poczęte\", art. 76 „ Uznanie dziecka nie może nastąpić po jego śmierci, chyba że dziecko pozostawiło zstępnych \".
Wymienione przepisy przesądzają o tym, iż pan Marek Palarczyk nie może uznać Pani zmarłego dziecka.
Z uwagi na fakt, iż w chwili porodu nie obowiązywało już domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa a jednocześnie nie doszło do uznania dziecka poczęte­go , prawidłowo wpisano w akcie urodzenia dane ojca / imię podane przez Panią oraz Pani aktualne nazwisko / - i wpis taki zgodny jest z przepisami ustawy o ak­tach stanu cywilnego.
W sytuacji, gdy pochodzenie dziecka nie wynika z domniemania prawnego i nie doszło do uznania dziecka, możliwe jest jedynie rozważanie wystąpienia z pozwem przeciwko panu Markowi Palarczykowi o ustalenie ojcostwa , co potencjalnie może uczynić prokurator.
Rozumiejąc szczególny charakter sprawy i nie przesadzając o tym, czy prokura­tor wystąpi z takim powództwem , zmuszony jestem uprzedzić Panią, iż samo po­stępowanie będzie trudne a w jego toku konieczne będzie uzyskanie dowodu biolo­gicznego /np. z badania polimorfizmu DNA / , jednoznacznie potwierdzającego , że dziecko pochodziło od pana Marka Palarczyka.
Jeżeli podtrzymuje Pani prośbę o wszczęcie przez prokuraturę postępowania w
sprawie pochodzenia dziecka, proszę o nadesłanie następujących dokumentów /kse­rokopie nie będą uznawane /:
- odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka,
-odpisu aktu zgonu dziecka,
-kopii wyroku rozwodowego z potwierdzeniem jego prawomocności, oraz wskazanie :
- szpitala w którym doszło do porodu,
- aktualnego adresu p.Marka Palarczyka .
Brak odpowiedzi na niniejsze pismo w terminie 14 dni od jego doręczenia bę­dzie uznany za odstąpienie od sprawy.
Dodaję , iż wobec konieczności ochrony wrażliwych danych osobowych, prokuratura nie może korzystać w tej kategorii spraw z poczty elektronicznej.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości