Przewóz prochów
#1
Witam wszystkich. Niestety straciliśmy naszą córeczkę w 30 tygodniu ciąży. Ze względu, że oboje z żoną nie mieszkamy w naszych rodzinnych stronach, postanowiliśmy poddać ciało maluszka kremacji, żeby je przewieźć i tam pochować. Wiemy, że na sam transport nie potrzebujemy specjalnego pojazdu (ustawa zezwala na przewóz prochów dowolnym środkiem z uszanowaniem szczątków). Mamy pytanie za to, czy nadal potrzebujemy oficjalnego pozwolenia z urzędu? Jakiego - inspektorat sanitarny, urząd gminy? Co dalej? Czy na miejscu docelowym musimy gdzieś zgłosić w tamtejszym urzędzie, że nastąpi pochowanie szczątków?
Odpowiedz
#2
(Wed, 14 Września 2016, 21:17:59)przemyslaw90 napisał(a): Witam wszystkich. Niestety straciliśmy naszą córeczkę w 30 tygodniu ciąży. Ze względu, że oboje z żoną nie mieszkamy w naszych rodzinnych stronach, postanowiliśmy poddać ciało maluszka kremacji, żeby je przewieźć i tam pochować. Wiemy, że na sam transport nie potrzebujemy specjalnego pojazdu (ustawa zezwala na przewóz prochów dowolnym środkiem z uszanowaniem szczątków). Mamy pytanie za to, czy nadal potrzebujemy oficjalnego pozwolenia z urzędu? Jakiego - inspektorat sanitarny, urząd gminy? Co dalej? Czy na miejscu docelowym musimy gdzieś zgłosić w tamtejszym urzędzie, że nastąpi pochowanie szczątków?

Nie wiem na ile pomogłam zapytałam prawnika w tej smutnej sprawie .Wyrazy współczucia {*}
oto co mi przesłano :

Szanowna Pani,
możliwość pochówku szczątków poddanych kremacji jest regulowana w Ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 (po wielu nowelizacjach) oraz rozporządzeniach szczegółowych.
Istotnie, zgodnie z §6 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich z dnia 27 grudnia 2007 r., nie jest konieczny specjalny środek transportu.
Przewóz szczątków powstałych ze spopielenia zwłok, umieszczonych w szczelnym, odpornym na uszkodzenia pojemniku może odbywać się dowolnym środkiem transportu, w sposób zapewniający ich poszanowanie.
Odpowiadając na pytanie:
Jak rozumiem z opisu sytuacji do kremacji już doszło i wydana została karta zgonu oraz zaświadczenie lekarza stwierdzające pochodzenie szczątków (do pochowania szczątków będących popiołami powstałymi w wyniku spopielenia zwłok dzieci martwo urodzonych wymagane jest zaświadczenie stwierdzające ich pochodzenie - §8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi).
Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie rozróżnia rodzajów pochówków i wydaje się nie stawiać dodatkowych warunków w przypadku pogrzebu skremowanych szczątków. Co więcej, art. 20a wzmiankowanego aktu prawnego wskazuje, iż przepisy ustawy dotyczące pochówku i przewozu zwłok stosuje się odpowiednio do pochówku i przewozu szczątków powstałych ze spopielenia zwłok.
Pogrzeb jest zatem organizowany na takich samych zasadach, jak w przypadku ceremonii zwłok niespopielonych i nie ma konieczności zawiadamiania dodatkowych organów o pogrzebie skremowanych szczątków.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości