Rejestracja a pogrzeb
Cześć dziewczyny, 
mam problem ze zrozumieniem pewnej kwestii prawnej. 
Czy jeżeli zarejestrujemy dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, to musimy wyprawić mu pogrzeb? Czy zajmuje się tym szpital?
Odpowiedz
Nie macie takiego obowiązku. A czy szpital lub inny podmiot zorganizuje pogrzeb, to już zależy od indywidualnych praktyk szpitala. Nie zawsze pogrzeby są urządzane. Najlepiej dopytajcie w szpitalu, jaką mają procedurę.
Odpowiedz
Witam dzisiaj dowiedziałam się ze mojemu malenstwu 9tc
nie bije serduszko mam pytanie czy aby otrzymać
metryczke to czy muszę sama zlecić pochówek zakładowi
pogrzebowemu czy mogę zostawić ciało w szpitalu
a ten wysyła je do krematorium? tak zrobilam przy pierwszej stracie ale wtedy nie mialam pojęcia  ze mozna zglosic urodzenie martwego dziecka w USC nie dam rady psychicznie pochować jeszcze dłużej bym to przeżywała. A teraz chce uzyskać akt urodzenia/zgonu dziecka chce skorzystać z 8 tygodni macierzyńskiego aby móc w pełni dojść do siebie. A jak wygląda sprawa z wpisem dotyczącym płci dziecka?
kilka lat temu straciłam maleństwo w 13tc ale wtedy to był
duży szok dla mnie i dla rodziny nie miałam pojęcia o
swoich prawach. Bardzo proszę o odpowiedź
Odpowiedz
Jeśli płeć była nieoznaczalna trzeba najpierw wykonać badania genetyczne stwierdzające płeć . Wtedy dopiero można zarejestrować dziecko w urzędzie i ubiegać się o 8 tygodni macierzyńskiego .
Odpowiedz
Czy płeć jest nieoznaczalna to dowiaduje się szpital, gdy zleci badanie genetyczne. To szpital ma obowiązek ustalić, czy płeć jest oznaczalna, czy nie. Szpital nie ma prawa "zlecać" rodzicom dziecka badania genetycznego - ustalenie płci (bądź stwierdzenie, że płci nie można określić) leży w gestii szpitala, który ma obowiązek wydać kartę martwego urodzenia, jeśli określił płeć dziecka, lub odmówić wydania, jeśli nie określił.

Taki jest obecnie stan prawny, niezależnie od tego, jakie brednie usłyszycie od personelu szpitalnego.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości