szczątki dziecka dostarczone indywidualnie przez pacjentkę
Witajcie, jestem pracownikiem służby zdrowia jestem również Mamą dokładnie rok temu straciłam moje drugie dziecko. Dziękuję Wam, że jesteście. Mam natomiast pytanie rzędu zawodowego.

Pacjentka przychodzi do poradni ginekologicznej prywatnej wraz ze szczątkami dziecka, prawdopodobnie jej pierwsza wizyta gdzie nie miała potwierdzenia, że jest w ciąży, lekarz w wywiadzie nie odnotował ile tygodni i kiedy pacjentka miała miesiączkę. Szczątki zgodnie z procedurą przekazane do hist-patu w formalinie. Dziś przyniosła nam pismo, że nie zgadza się na badanie histpat. i prosi o wydanie szczątków ponieważ chce dokonoać pochówku dziecka oraz dokumentów do USC.

jesteśmy prywatną placówką, kontrakt z NFZ mamy na poradnie ginekologiczne nie posiadamy dokumentów karty zgodonu.

Pytanie czy możemy wydać pacjentce te szczątki jeśli nie wyraża zgody na badanie hist pat? czy może dokonać pochówku bez płci dziecka, my dostaliśmy informację ze bez badan gentycznych nikt pochówku nam nie zrobi pomimo że mamy zaprzyjaźnionych księzy, gdyż szpital nie wyda nam szczątek.

Jakie dokumenty mamy im wydać my jako poradnia? Pomocy, co zrobić, chciałabym udzielić im rzetelnej informacji a nie zbyć. NIe wiem tylko czy nasi lekarze też im takiej udzielą..
Odpowiedz
Pochówku dziecka można dokonać na podstawie karty zgonu - nie jest do tego potrzebna wiedza o genetycznej płci dziecka.
Ale bez karty zgonu pochówek w ogóle nie będzie możliwy, więc samo wydanie materiału biologicznej nic tej pacjentce nie da.

Wg mnie jeśli badanie histopatologiczne jest konieczne aby stwierdzić lub wykluczyć ciążę, to nie możecie tej kobiecie wydać z powrotem tego materiału biologicznego - bo jeśli to była ciąża, to ten materiał ma formalnie status ludzkiego ciała, a nie można ludzkiego ciała ot tak po prostu wydać do rąk osobom nieuprawnionym.
Ciało do pochówku może odebrać jedynie uprawniona instytucja, czyli zakład pogrzebowy.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości