Karta przebiegu ciąży
Witajcie,
Nie wiem gdzie mogłabym zadać nurtujące mnie pytanie dlatego piszę tutaj. Po poronieniu zabrali mi kartę ciąży, w momencie gdy poprosiłam o zwrot ( na karcie było napisane że jest ona moją własnością) lekarz odmówił. Widziałam gdzieś wpis dziewczyny która pisała o tym, że stworzyła sobie pudełko z pamiątkami po swojej małej dziecinie i w tym pudełku znalazła się właśnie taka karta. Czy tylko mi ją zabrali??
Odpowiedz
Ja swoją mam. Dlaczego niby zabrał?
Odpowiedz
Ja także mam swoją. Wydaje mi się, że nie powinni Ci jej zabierać. Może zapytaj jeszcze raz w szpitalu. Karta ciąży nie jest dokumentem u lekarza tylko masz ją przy sobie. Nie rozumiem dlaczego lekarz zabrał Ci tą kartę.
Przytulam i zapalam (*) dla Twojego Aniołka.
Odpowiedz
Mi też ją zabrali, jak poprosiłam o zwrot, to powiedzieli, że "już mi potrzebna nie będzie"...wtedy nie myślałam, żeby o nią powalczyć, teraz trochę żałuję...
Odpowiedz
Karta przebiegu ciąży należy do dokumentacji medycznej, ale do dokumentacji indywidualnej ZEWNĘTRZNEJ.
To słowo "zewnetrznej" jest tutaj ważne, bo w odróżnieniu od dokumentacji indywidualnej wewnętrznej, zewnętrzna należy do pacjenta - została przeznaczona na jego potrzeby.
Lekarz czy szpital może sobie co najwyżej zrobić kopię i dokonać wpisu w dokumentacji wewnętrznej, że dokumentację zewnętrzną wydał pacjentowi. Nie ma prawa jej zatrzymać.

Tylko musiałabyś umieć udowodnić, że Ci ją zatrzymali, bo mogą się wypierać. Masz jakiś ślad po tym zabraniu?
Nawet jeśli nie, to nie masz nic do stracenia - złóż pismo o zwrot zatrzymanej karty przebiegu ciąży.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0102521697

Dz.U. 2010 nr 252 poz. 1697
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r.

w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania

§ 1.

Dokumentacja medyczna, zwana dalej „dokumentacją”, jest prowadzona w postaci elektronicznej lub w postaci papierowej.

§ 2.

1. Dokumentację stanowi:

1) dokumentacja indywidualna - odnosząca się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych;
2) dokumentacja zbiorcza - odnosząca się do ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych.

2. Dokumentacja indywidualna obejmuje:

1) dokumentację indywidualną wewnętrzną - przeznaczoną na potrzeby podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, zwanego dalej „podmiotem";
2) dokumentację indywidualną zewnętrzną - przeznaczoną na potrzeby pacjenta korzystającego ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot.

3. Dokumentację indywidualną wewnętrzną stanowią w szczególności:

1) historia zdrowia i choroby;
2) historia choroby;
3) karta noworodka;
4) karta indywidualnej opieki pielęgniarskiej;
5) karta indywidualnej opieki prowadzonej przez położną;
6) karta wizyty patronażowej;
7) karta wywiadu środowiskowo–rodzinnego.

4. Dokumentację indywidualną zewnętrzną stanowią w szczególności: 

1) skierowanie do szpitala lub innego podmiotu;
2) skierowanie na badanie diagnostyczne lub konsultację;
3) zaświadczenie, orzeczenie, opinia lekarska;
4) karta przebiegu ciąży;
5) karta informacyjna z leczenia szpitalnego.

5. W dokumentacji indywidualnej wewnętrznej dokonuje się wpisu o wydaniu dokumentacji indywidualnej zewnętrznej lub załącza jej kopie.
Odpowiedz
Potrzebna czy nie nie powinni jej zabierać. Ja dostała swoją i mam na pamiątkę, choć ciężko do niej zaglądać.
Odpowiedz
Atlantydo, możesz napisać do szpitala z prośbą (bo lepiej będzie na piśmie niż ustnie) o zwrot nieprawnie zatrzymanej karty (powołując się np. na przepisy zacytowane przez Amelię).
Odpowiedz
Strasznie dziękuję Wam za odpowiedzi. Tak czułam, że nie powinni jej zabierać. Powalczę, może mi oddadzą chociaż nawet nie wiem jak lekarz się nazywał i w jakim celu zatrzymał sobie moja kartę. Mój ginekolog jest tam ordynatorem to na wizycie się Go zapytam, ciekawe co mi powie.
Dziękuję jeszcze raz Kochane i ściskam mocno.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości