Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński po martwo urodzonym dziecku PILNE!
Moja umowa była przedłużona do dnia porodu.
Skończyła się w piatek , czyli w dniu kiedy umarł nasz synek i doszło do porodu.
Przysługuje mi 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jednak ja nie wiem czy przez ten czas zdołam znaleźć pracę.
Wolała bym zostać na zwolnieniu lekarskim , które moze trwać , zwłaszcza w mojej sytuacji trochę dłużej.

Czy mogę zrezygnować tj, nie wnioskować o urlop macierzyński tylko przebywać dalej na zwolnieniu lekarskim?
Odpowiedz
Celina ja tak zrobilam -mimo ze udalo mi sie dostac akt ktory uprawnial mnie do zasilku macierzynskiego ciagnelam L4 od psychiatry. Tylko ja nie musialam nikomu pokazywac aktu i za nim go zalatwilam bylam nsjpierw na L4 ze szpitala a po dwoch tygodniach zalatwilam od psychiatry.
Odpowiedz
Celinko, ja rowniez po poronieniu bylam trzy miesiace na zwolnieniu lekarskim. Chorobowe mozesz pociagnac do pol roku.
Przykro mi...
Odpowiedz
Ja dzisiaj dostałam kontynuację zwolnienia, na kolejny miesiąc. Mam też akt urodzenia z adnotacją i kartę ze szpitala o zgłoszeniu martwo urodzonego dziecka. A jak dawałaś zwolnienie? tzn komu?
Umowę miałam do piątku tj 14.11 a zwolnienie lekarskie do dzisiaj. Od dzisiaj mam kontynuację na miesiąc ale nie wiem czy powinnam dać to zwolnienie jeszcze pracodawcy czy już do ZUS...
Nie rozumiem czemu to wszystko jest takie skomplikowane Sad(( nie mam już siły na nic , nie mówiąc o załatwianiu takich formalności Sad(
Odpowiedz
Celina, a przed porodem bylas na zwolnieniu lekarskim? Jesli tak, to powinnas zaniesc do zakladu pracy, pracodawca nie moze wypowiedzie umowy pracownikowi, ktory jest na chorobowym.
To tak z tego co ja sie orientuje i wiem po sobie, ale moze ktos jeszcze sie wypowie..
Odpowiedz
tak byłam na zwolnieniu z tym że umowę miałam do porodu więc chyba do piątku bo wtedy urodziłam ...
Odpowiedz
Dostalam informacje z zus mam prawo korzystać z urlopu macierzynskiego a w miedzyczasie dostarczać zwolnienia lekarskie. I po skonczeniu 8 tygodmi urlopu , jesli zwolnienia beda kontynuowane to bede miala prawo do zasilku chorobowego.. strasznie mi sie to wydaje dziwne, boje sir ze zostane po tych 8 tygodniach z niczym a nie mam sie gdzie i kogo zapytaćSad(
Odpowiedz
celina zadaj pytanie na forum prawnym tam szybko odpowiadają
http://forumprawne.org/
Odpowiedz
celina tak czy siak jeśli złożysz wniosek o zasiłek i urlop będzie on biegł od daty porodu( poronienia) a nie od chwili złożenia (ZUS sam sobie wyrówna zasiłek chorobowy i macierzyński).Zapytaj jak radzi gagusia.Chociaż na mój rozum to jeśli umowa była na czas określony i została przedłużona do dnia porodu to przysługuje Ci zasiłek macierzyński a urlop już niekoniecznie.Nie chcę Cię w błąd wprowadzić.Skoro ZUS Cię tak poinformował to pewnie jest tak jak piszesz.Na Twoim miejscu wybrałabym się jeszcze raz do ZUS powinni CI wyczerpująco odpowiedzieć,tak żebyś już nie miała żadnych wątpliwości.
Odpowiedz
Jeśli umowa o pracę na czas określony wygasa w dniu porodu to naturalnie nie ma już \"urlopu macierzyńskiego\", bo żeby być na urlopie, to trzeba być zatrudnionym. Natomiast zasiłek będzie oczywiście należny za te 8 tygodni licząc od dnia urodzenia dziecka. Moim zdaniem po wygaśnięciu umowy o pracę nie można iść na \"L4\" z tych samych powodów, dla których nie można być na urlopie nie będąc zatrudnionym. Ale pewności nie mam jak to \"działa\" w takiej sytuacji kiedy kończy się umowa o pracę a kobieta już po jej zakończeniu korzysta z zasiłku macierzyńskiego - to trzeba sprawdzić w ZUS-ie.
Odpowiedz
Zasiłek macierzyński a urlop macierzyński to dwie różne sprawy, ciągle to powtarzam. Zasiłek można pobierać nawet po zakończeniu umowy.

Cytat:[autor cytatu=idefiks]Moim zdaniem po wygaśnięciu umowy o pracę nie można iść na \"L4\" z tych samych powodów, dla których nie można być na urlopie nie będąc zatrudnionym. Ale pewności nie mam jak to \"działa\" w takiej sytuacji kiedy kończy się umowa o pracę a kobieta już po jej zakończeniu korzysta z zasiłku macierzyńskiego - to trzeba sprawdzić w ZUS-ie.

Mylisz się - można, tylko nie zawsze, ale np.:http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429

Cytat:Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albonie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym \"E\").

W tym celu trzeba być na zwolnieniu chorobowym po poronieniu i je kontynuować. Do sprawdzenia zostaje, jak wpływa to na PÓŹNIEJSZE dostarczenie Aktu Urodzenia i przeliczanie na zasiłek macierzyński oraz czy to uniemożliwiałoby uprawnienie do zwolnienia kontynuowanego od początku równolegle z zasiłkiem, a trwającego nadal po 8 tygodniach.Według mnie zasiłek chorobowy kontynuowany równoległe z zasiłkiem macierzyńskim i potem nadal po jego zakończeniu jest realny, ale do sprawdzenia jeszcze jest ta realność (to nie oznacza wypłaty podwójnych pieniędzy fizycznie, oczywiście). Natomiast mało realne jest uprawnienie do zasiłku chorobowego \"swieżego\" PO zasiłku macierzyńskim, bo od zasiłku macierzyńskiego nie odprowadza się na chorobowe składki, więc tu \"karencja\" 14 dni ucieknie, tak sądzę przynajmniej.
Odpowiedz
Kontynuowanie L4 po zakończeniu stosunku pracy jest jasne. Nie to miałem na myśli.

Jesteś na macierzyńskim, stosunek pracy wygasł w dniu urodzeniu dziecka. 3 dni przed końcem macierzyńskiego lekarz wypisuje ci L4 na 2 tygodnie. Może w ogóle wypisać L4 w takiej sytuacji?
Odpowiedz
Celina jest infolinia zus... Nie raz tam dzwonilam. Fakt długo czeka sie na połączenia ale osoby tam pracujące są bardzo mile i z pewnością udziela Tobie odpowiedzi na wszystkie pytania.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Idefiksie, Celiny nie dotyczy taka sytuacja, ona jest nadal na zwolnieniu kontunuowanym i do tego się odnosimy. Stąd ta rada, by mimo zasiłku macierzyńskiego kontunuowała zwolnienie chorobowe, o ile lekarz jej wystawić zechce.

Natomiast teoretycznie w sytuacji, gdyby nie była na zwolnieniu równolegle z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego, a dopiero potem chciała na zwolnienie pójść, to wszystko zależy od tego, czy nabędzie do tego czasu na nowo uprawnienia z ubezpieczenia np. inną drogą, a tych jest kilka przecież. Lekarz w zasadzie powinien przed wystawieniem (rozpoczęciem) nowego zupełnie zwolnienia to sprawdzić: w systemie eWUŚ lub żądając okazania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie u (nowego) pracodawcy lub z innego źródła, lub oczekując, że pacjentka złoży mu pisemne oświadczenie o tym, że jest ubezpieczona, mimo braku w eWUŚ lub papierów (a tu kłamać nie warto). Aha, jeszcze można wziąć potwierdzenie z samego ZUS, że się na kontunuowanym chorobowym jest.
Takie oświadczenie ma swoje znaczenie, bo osoby w sytuacji Celiny mogą bowiem figurować w eWUŚ jako nieubezpieczone, zwłaszcza po czasie \"karencji\", tyle że przy kontynuacji w sposób ciągły zwolnienia przez tego samego lekarza z tej samej przyczyny, ono samo jest pewnego rodzaju \"dowodem\" dla lekarza, że była ubezpieczona w chwili rozpoczęcia zwolnienia i to mu może wystarczać. Sytuacja się jednak zmieni, gdy zwolnienie zostanie przerwane. Wtedy lekarzowi zostaje to, co wymieniłam wcześniej.

I cały czas chodzi mi tutaj o podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego, kiedy skończy się zasiłek macierzyński, a nie o samo zwolnienie jako takie, bo niby do czego innego miałoby służyć, jak się nie pracuje. A zasiłek i tak nie zostanie zapewne przez ZUS wypłacony, jeśli tego ubezpieczenia nie ma.

http://www.mz.gov.pl/system-ochrony-zdro...zdrowotnej
http://www.nfz.gov.pl/new/art/5127/oswia...rukcja.pdf
http://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapacj...ierzynskim
Odpowiedz
No w każdym razie ja problem zrozumiałem w ten sposób, że Celina ma dylemat - ciągnąć L4 zamiast macierzyńskiego, czy też wziąć macierzyński i nie kontynuować L4 do czasu zakończenia tych 8 tygodni macierzyńskiego, ale wtedy jest problem czy po macierzyńskim można dalej kontynuować L4, które już nie ma ciągłości licząc od ustania stosunku pracy.

Nie bardzo rozumiem sens \"L4\" czyli niezdolności do pracy, w czasie gdy osoba ubezpieczona pozostaje bez zatrudnienia. Ubezpieczenie \"z urzędu pracy\" chroni ubezpieczonego tak czy inaczej. Po ośmiu tygodniach skończy się wypłacanie zasiłku macierzyńskiego. Ale czy nowe L4 rozpoczynające swój bieg pod koniec macierzyńskiego pozwoli na wypłacanie zasiłku chorobowego z tytułu wygasłego stosunku pracy?

Na przyszłość pytam - w razie gdyby komuś się trafił taki przypadek.
Odpowiedz
Według mnie przerwanie chorobowego na czas zasiłku macierzyńskiego (bo tu nawet nie urlopu) uniemożliwi powrót na zasiłek chorobowy.
Czyli na zasadzie jedno zamiast drugiego - nie warto w kontekście, który omawiamy.
Pytaniem pozostaje, czy można zachować ciągłość kontynuując chorobowe i JEDNOCZEŚNIE przedstawiając Akt Urodzenia w celu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Według mnie to jest realne, ZUS Celinie (tak wynika z postu) też coś podobnego zasugerował, choć to bym może jeszcze sprawdziła. Nawet wiesz gdzie - w centrali, gdzie już pisałeś (lubię Ci zlecać nadgodziny chyba, ale heca).

Ma to sens wtedy taki, że chorobowe można kontynuować do 182 dni, czyli nawet dłużej zdecydowanie niż macierzyński, a potem rozważać rehabilitacyjny jeszcze. Oczywiście, nie ma w tym konkretnym przypadku kwestii zwolnienia od samej pracy, jeśli zatrudnienia nie ma, ale jest kwestia finansowa, bo sam zasiłek chorobowy się nadal ma, a to już coś, gdy brak pracy.
Z Urzędu Pracy masz ubezpieczenie, ale zdrowotne a nie chorobowe. Możesz się leczyć, ale zasiłku chorobowego przecież nie otrzymasz, a nie zawsze masz też uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych. Jest też dla danej osoby kwestia różnicy w wysokości zasiłku chorobowego a tego dla bezrobotnych. Do tego dochodzi to, że będąc na zwolnieniu chorobowym nie masz problemu z ewentualnym podejmowaniem pracy i rozliczaniem się z Urzędem Pracy z jego skierowań w tym czasie zapewne.

Problemem jest to, że aby być tak długo na zwolnieniu chorobowym (mówię o tym pół roku co najmniej), to trzeba mieć zwykle poważne \"alibii\" u lekarza i od lekarza (bo przecież ZUS ma prawo kontroli i w razie wpadki może się to skończyć zwracaniem zasiłku), więc po kilku tygodniach, jeśli nie ma autentycznych powikłań w zdrowiu fizycznym, to w grę wchodzi tylko terapia psychiczna i zwolnienie wystawiane przez psychiatrę, bo psycholog zwolnień wystawiać nie może. Wielu kobietom jednak jest to zwyczajnie potrzebne - naprawdę, tylko rzadko się decydują na takie rozwiązanie, z różnych powodów.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości