Macierzynski a 182 dni zwolnienia lekarskiego
Dziewczyny, poroniłam i byłam na macierzyńskim 8 tygodni. Jednak byłam w fatalnym stanie psychicznym i po 6 tygodniach rodzina wypchnęła mnie do psychiatry. Diagnoza - depresja.
Bezpośrednio po macierzyńskim dostałam zwolnienie lekarskie na którym jestem 3 miesiąc, razem z macierzyńskim 5 miesiąc nieobecności w pracy. I teraz pytanie - pracodawca może zwolnić pracownika po 182 dniach nieobecności na zwolnieniu. Czy w te 182 dni wchodzi także macierzyński po urodzeniu martwym czy liczy się samo zwolnienie lekarskie? Będę wdzięczna za pomoc.
Chciałabym spróbować jeszcze raz, ale są medyczne przeciwskazania- miałam dwa zabiegi łyżeczkowania (w lutym i kwietniu) i gin powiedział, żeby odczekać 5 miesięcy. Niestety pracodawca szykuje mi wypowiedzenie po powrocie, więc nie mam co liczyć na zrozumienie...
Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam, Zofia
Odpowiedz
https://www.poronienie.pl/forum/showthread.php?tid=1615

Linkowany temat jest o zasiłku rehabilitacyjnym, ale to też Ci się może przydać, a samo liczenie też było tam poruszane, więc te tematy połączę - może ktoś jeszcze coś dopowie bliżej, a będzie w jednym miejscu. Nie powinno się urlopu wliczyć, bo to nie jest zwolnienie chorobowe. Pytanie natomiast o ewentualne chorobowe sprzed urlopu.

Przeczytaj sobie także to całe:
http://www.kodekswpracy.pl/wpis,11,Jak_p...lkowy.html

Cytat:Do okresu zasiłkowego nie należy wliczać okresów nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu innej przyczyny niż z powodu choroby np. okresu zwolnienia z tytułu opieki nad członkiem rodziny, za który osobie uprawnionej przysługuje zasiłek opiekuńczy. Również nieuprawnione będzie zaliczenie okresu urlopu macierzyńskiego jako okresu niezdolności do pracy z tytułu choroby.
Odpowiedz
Zdecydowanie macierzynski nie wchodzi w te 182 dni. Natomiast pracodawca nie moze zwolnic przez te 182 dni zasilku chorobowego ale jeszcze przez pierwsze 3 miesiace swiadczenia rehabilitacyjnego.
Odpowiedz
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby, jeżeli więc nie chorowałaś co najmniej dwa razy na tą samą chorobę i przerwa pomiędzy poprzednią a nową niezdolnością do pracy (z tej samej przyczyny) przekracza 60 dni to nie masz się o co martwić. Okres urlopu macierzyńskiego to nie choroba.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości