urlop macierzynski a urlop wypoczynkowy
witam, mam pytanie jak wyglada sprawa naliczania urlopu wypoczynkowego po kozystaniu z 8 tyg urlopu macierzynskiego? czy url. mac. pomniejsza url. wyp.?
Odpowiedz
Urlop wypoczynkowy należy ci się w takim samym wymiarze jak byś przez te 8 tygodni pracowała. Macierzyński w żaden sposób nie może pomniejszyć wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Odpowiedz
tzn , że nam jeszcze ten urlop przysługuje ale on jest płatny przez ZUS??
Odpowiedz
tzn. urlop macierzyński jest wypłacany przez pracodawcę, natomiast ZUS wypłaca zasiłek macierzyński. Za okres pobierania zasilku urlop wypoczynkowy nie należy się. Urlop wypoczynkowy należy się za te 8 tygdniu urlopu macierzyńskiego, a nie zasiłku.
Odpowiedz
No to zdurniałam... będąc na url. mac. pobierałam z ZUS zasiłek mac. Teraz wracam do pracy i chcę wzac urlop wyp... doliczyc te 8 tygodni czy nie?
Odpowiedz
Jeżeli byłaś na urlopie macierzynskim, a Twoja umowa o prace trwala i trwa nadal to nie ma to wpływu na urlop wypoczynkowy. Jak miałas umowę na czas określony która kończyła sie w trakcie ciąży i została przedluzona do dnia porodu to wtedy macierzynski płacił Ci ZUS i nazywa sie to zasiłek macierzynski a nie urlop macierzynski i nie wlicza sie on w lata pracy tym samym za ten czas nie przysługuje urlop wypoczynkowy.
Odpowiedz
Dziekuje za informacje... dla wyjasnienia; tak moja umowa nie wygasla i trwa nadal, ZUS mi placil zasilek poniewaz pracuje w niej mniej niz 20 osob. tak wiec udalam sie do kadr i raczej sie nalezy. Dowiem sie za tydzien, kiedy to (chyba) bede na urlopieSmile
Odpowiedz
Urlop macierzyński nie pomniejsza urlopu wypoczynkowego, jeżeli to nie jest Twój pierwszy rok kalendarzowy pracy u danego pracodawcy i nie znajdujesz się w okresie wypowiedzenia to od 01 stycznia każdego roku nabywasz prawo do 20 lub 26 dni urlopu \"z góry\", a zatem jeżeli przebywałaś na urlopie macierzyńskim np. od 4 lutego do 01 kwietnia (8 tygodni) to zachowujesz prawo do całych 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński, natomiast za urlop wypoczynkowy normalne wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę.
Zasiłek macierzyński finansowany jest przez ZUS, a nie z kieszeni pracodawcy, zdarza się, że pracodawca po spełnieniu określonych wymogów musi taki zasiłek wypłacić ale wydane pieniądze później \"odzyskuje\".
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości