pomóżcie...wyjaśnijcie...
Bardzo proszę o pomoc, co i jak po kolei mam zrobić, bo się całkiem pogubiłam,

Wg karty informacyjnej: Do szpiatala przyjechałam ( 29.08.2013) z II ciążą w 11 tygodniu z powodu podejrzenia poronienia chybionego. Podczas hospitalizacji potwierdzono wstępne rozpoznanie. Zast. farmak. indukcję poronienia. Macicę wyłyżeczkowano....

Badania dodatkowe... usg płodu, LMP, GS, CRL. FHR (-). Poronienie chybione.

Do domu zostałam wypisana (31.07.2013) z prośbą o zwolnienie lekarskie 1,5 tyg. , mam zadzwonić po odbiór badań histo-pat.

Jestem ubezpieczona dodatkowo z PZU i zglaszałam dziś pobyt w szpitalu. Z wykazu świadczeń i tego forum dowiedziałam się, że przysługuje mi odszkodowanie z tytułu urodzenia martwego dziecka. Z tego co przeczytałam to powinno to być zgłoszone przez szpital ale nic nikt mi nie mówił i podejrzewam, że nic takiego nie miało miejsca.

Czy mam zadzwonić do szpitala i prosić o wystawienie takiego dokumentu, co powinno być w nim wpisane? A co jak nie będą chcieli, czy będą się oburzać. Nie wiem co zrobić i czy w ogóle powinnam ? Czy nie jest za późno ?

Proszę Was o pomoc, bo kompletnie nie miałam pojęcia, o prawach które mi przysługują.
Odpowiedz
1. Szpital wystawia Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka.

2. Druk ten powinien zostać wysłany do USC w celu zarejestrowania urodzenia.
Tu pojawia się kwestia, czy jest wpisana płeć, bo bez tego USC nie zarejestruje dziecka.

3. USC wystawia Akt urodzenia a adnotacją Martwo urodzone.

4. Z Aktem można się starać osobiście o odszkodowanie z PZU, jeśli było się objętym ubezpieczeniem z tytułu urodzenia martwego dziecka.
Za sam pobyt w szpitalu nie jest Akt potrzebny, jeśli pobyt ten trwał wymaganą ilość dni.

Musisz ustalić, jak wygląda u Ciebie 1. i 2.
Odpowiedz
Dziękuje bardzo, jutro zadzwonię do szpitala i zapytam.
Odpowiedz
Kasiu przysługuje Ci też urlop macierzyński 8 tygodniowy jesli pochowasz aniołka
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=aniaja272]
Kasiu przysługuje Ci też urlop macierzyński 8 tygodniowy jesli pochowasz aniołka

Inaczej - nie jeśli pochowasz, pochówek nie jest obowiązkiem. Urlop macierzyński przysługuje, jeśli ZAREJESTRUJESZ dziecko w USC, tzn uzyskasz akt urodzenia. Pochówek nie ma znaczenia. Pochówek jest konieczny dla uzyskania zasiłku pogrzebowego ale to oczywiste.
Odpowiedz
Kasiu, musisz również dowiedzieć się w szpitalu, czy masz zlecać wykonanie badań genetycznych w celu określenia płci maluszka czy szpital uznaje wskazanie płci zgodnie z intuicją mamy. W \"moim\" szpitalu zostałam poinformowana, że muszę zlecić wykonanie ww. badań.
Odpowiedz
Czy jest jakiś określony czas na zgłoszenie dzieciątka do USC??
Odpowiedz
Kobieto, dla szpitala powinien to być termin 3 dni. Ale jeśli w tym czasie nie zgłoszą, moga to zrobić w każdej chwili potem. Dla Ciebie czas na rejestrację nie jest ograniczony, musisz miec tylko pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka ze szpitala, wypełnione w całości, z płcią włącznie.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=masaiimara]
Kobieto, dla szpitala powinien to być termin 3 dni. Ale jeśli w tym czasie nie zgłoszą, moga to zrobić w każdej chwili potem. Dla Ciebie czas na rejestrację nie jest ograniczony, musisz miec tylko pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka ze szpitala, wypełnione w całości, z płcią włącznie.

Jestem Ci OGROMNIE wdzięczna za odpowiedź. Wystraszyłam się że mam na zgłoszenie jakiś określony czas i nie będę mogła zgłosić mojego Duszka ,bo jakoś tak wcześniej nawet o tym nie myślałam, a teraz czuje ogromną potrzebę. Bardzo się cieszę że nadal mam prawo to zrobić Smile
Odpowiedz
kobieto, masz prawo zrobić to nawet po latach. Dziewczyny zgłaszały dzieci po wielu miesiącach, nawet po roku. Czasem budziło to zdziwienie urzędników, ale nie powinno być przeszkodą. Jeśli masz zgłoszenie urodzenia, kompletnie wypełnione, nikt nie ma prawa odmówić Ci rejestracji dziecka.
I proszę bardzoSmile Cieszę się, że mogę pomóc choć w tak małej części.
Powodzenia.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=masaiimara]
kobieto, masz prawo zrobić to nawet po latach. Dziewczyny zgłaszały dzieci po wielu miesiącach, nawet po roku. Czasem budziło to zdziwienie urzędników, ale nie powinno być przeszkodą. Jeśli masz zgłoszenie urodzenia, kompletnie wypełnione, nikt nie ma prawa odmówić Ci rejestracji dziecka.
I proszę bardzoSmile Cieszę się, że mogę pomóc choć w tak małej części.
Powodzenia.

Pomogłaś bardzo Smile i to nie w małej części bo trapiło mnie to od kliku dni.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości