Poronienie samoistne/odszkodwanie PZU/rejestracja USC i ZUS
Witam,
miałam problem który z istniejących już wątków wybrać więc postanowiłam założyć nowy.

Nasze poronienie nastąpiło 27.01.2013 w 11 tygodniu ciąży. Chodziłam normalnie do pracy, bo nawet nie pomyślałam żeby iść na zwolnienie - byłam przed poronieniem na zwolnieniu.

O swoich prawach dowiedziałam się dopiero na tej stronie 11 kwietnia 2013 roku i postanowiłam ze swoich praw skorzystać.
12 kwietnia byłam u lekarza prowadzącego ciążę w celu wystawienia przez niego \"pisemnego zaświadczenia urodzenia dziecka\", wydrukowałam wzór z rozporządzenia, lekarz bez problemów wypełnił zaświadczenie (WAŻNE: żeby panie w USC przyjęły dokument MUSZĄ być wypełnione WSZYSTKIE pola w zgłoszeniu). Lekarz z Centrum Medicover w Warszawie.
15 kwietnia - wizyta w USC (W-wa Ochota) w celu rejestracji - niestety po 16 (mimo, że urząd w poniedziałki czynny jest to 18) nie było już Pani kierownik, więc zostałam poproszona o przyjście następnego dnia. Panie miały problem dlaczego przysżłam dopiero teraz, gdyż zgłoszenia urodzeń matrwych należy zgłaszać w ciągu 3 dni od zdarzenia, a w moim przypadku minęło już prawie 3 miesiące - wyjaśniłam sytuację, że lekarz nie miał świadomości, że dokument taki powinien wystawić.
16 kwietnia - ponowna wizyta w USC, rozmowa z Panią kierownik (przydała mi się bardzo cała wiedza prawnicza z tej strony wraz z interpretacjami Ministra Zdrowia odnośnie rozróżnienia okresu ciąży dla celów rejestracji urodzeń oraz dla dokumentacji medycznej - chodzi mi o \'magiczne\' 22 tygodnie ciąży) Pani kierownik switowała, że skoro zaświadczenie posiadam i jest wypełnione poprawnie to ona rejestrację musi przeprowadzić, ale jej zdaniem lekarz złamał przepisy wystawiając to zaświadczenie, bo ciąża trwała krócej nić 22 tygodnie i nie możemy tego nazwać urodzeniem. Najważniejsze, że udało się rejestrację przeprowadzić i 16 kwietnia otrzymaliśmy akt urodzenia, z admotacją o martwym urodzeniu.

Odszkodowanie z PZU:

Zakładając uzyskanie aktu urodzenia 15 kwietnia złożyłam w imieniu swoim oraz mężą zgłoszenie przez infolinię odnośnie śmierci dziecka (obydwoje jesteśmy ubezpieczeni w ubezpieczeniu grupowym P-Plus czy jakoś tak) PZU nie posiada zapisu w regulaminie odnośnie wieku ciąży, wystarczy zrobić zgłoszenie oraz dosłać skan aktu urodzenia oraz podać mailem nr konta do wypłaty świadczenia. 16 kwietnia dosłaliśmy akt oraz nr konta.
W środę 17 kwietnia otrzymaliśmy smsy z informacją, że świadczenia zostały przyznane.
W czwartek 18 kwietnia pieniążki wpłynęły na konto.

ZUS

1. Urlo macierzyński
- posiadając akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu kobiecie należy się 8 tygodni urlopu macierzyńskiego

nie wiedziałam o tym fakcie i normalnie chodziłam do pracy, więc urlop mi przepadł.
Jeśli byłabym na zwolnieniu lekarskim po poronieniu (takim już 80% płatnym) to przedstawiając akt urodzenia pracodawcy, pracodawca musi to zgłosić do ZUSu i wtedy dostałabym wyrównanie za okres do 8 tygodni do 100% wynagrodzenia

- czytałam też że dziewczyny po prostu nie chodzą do pracy i potem przedstawiają akt urodzenia i zgłaszają tylko że są na macierzyńskim

2.Zasiłek pogrzebowy

-należy przedstawić fakurę za pogrzeb - wszystko odnośnie dokumentó jest ładnie opisane na stronie ZUS - nie korzystałam, bo po poronieniu nie wiedziałam, że możemy naszego Aniołka pochować.

Mam nadzieję, że powyższe informacje komuś się przydadzą.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Pani w USC nie ma racji, bo 3 dni obowiązują szpital, nie Was jako rodziców. Szpital powinien poinformować USC o urodzeniu dziecka w tym terminie ale jeśli tego nie zrobił, można to uczynić bez problemu później w jednakowym trybie, bo nie jest to termin zawity.

Kolejna rzecz - medyczna definicja 22 tygodnia ciąży jako granicy poronienia/urodzenia nie ma znaczenia dla kwestii rejestracji. Rejestruje się na podstawie pisemnego zgłoszenia o urodzeniu a to winno być wystawione niezależnie od czasu trwania ciąży. Zatem pani z urzędu racji nie ma też mówiąc, że lekarz złamał przepisy. Lekarz w zgłoszeniu nie definiuje medycznie, czy nastąpiło poronienie czy urodzenie a jedynie informuje, że na świat przyszedł człowiek.
Odpowiedz
Kasieńko podpowiadam, może jeszcze nie wszystko stracone...

Ze strony ZUS

Terminy
Roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Z jednego z zakładów histopatologii otrzymaliśmy informację, że:

Dla celów pochówku jest możliwość udostępnienia płodu (jeżeli dostarczony został wraz z wyskrobinami), ale płody przechowujemy w osobnym dziale przez okres około roku, po czym tak jak i inne materiały oddawane są one do kremacji.

Dziewczyny chowają też kostki parafinowe z tkankami maluszka, kostki przechowywane są 10 lat, a czasem dłużej....
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedzi.

Dobrze wiem, że Pani w USC nie miała racji - ale w momencie jak powiedziała, że wystawi akt urodzenia stwierdziłam, że przekonywanie jej że nie ma racji nie ma sensu, ważne że cel zostanie osiągnięty.

Odnośnie ZUS, też patrzyłam że jest ten termin 6 miesięcy, jednak ja chodziłam normalnie do pracy a nie można chodzić do pracy i otrzymywać wynagrodzenia i jednocześnie otrzymywać zasiłek.

Ale dzięki tej stronie i Waszym informacjom wiem jak pomagać koleżankom i znam wreszcie swoje prawa, chociaż mam nadzieję że nie będę musiała już z nich korzystać.
Odpowiedz
Cytat:[autor cytatu=Kasienka2707]
Dobrze wiem, że Pani w USC nie miała racji - ale w momencie jak powiedziała, że wystawi akt urodzenia stwierdziłam, że przekonywanie jej że nie ma racji nie ma sensu, ważne że cel zostanie osiągnięty.
Warto, żeby Ci, którzy wątek przeczytają w przyszłości, też mieli tego świadomość, stąd moje uwagiSmile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości