poroniłam i co dalej?
#76
Alu wieczorkiem napiszę, zobacz do tych świeżych wątków tu w prawnym, jestem w pracy nie mogę teraz...

bardzo współczuję....
Odpowiedz
#77
Alu po kolei:
1. szpital powinien zgłosić martwe urodzenie Twojego dziecka, bez względu na czas trwania ciąży, w ciągu 3 dni, do USC, w Ustawie z dnia 26.09.86 Praw o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity Dz.U. 2011.212.1264) jednoznacznie określono w Art. 19. ustęp 2. Zgłoszenia urodzenia lub zgonu na piśmie dokonują odpowiednio organy państwowe, zakłady opieki zdrowotnej i inne zakłady oraz lekarze i położne, powyższe stwierdzenie jest zawarte również w rozporządzeniu wykonawczym w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka z dnia 02.02.05 ( Dz.U. 05.27.232) i żaden z tych aktów prawnych nie uzależnia w/w zgłoszenia od woli, czy wiedzy rodziców dziecka
powinnaś poprosić w szpitalu, zeby pisemne urodzenie dziecka wydali Ci teraz, to jest na druku okreslonym rozporządzeniem, taki sam druk jak w przypadku zgłoszenia urodzenia dziecka żywego, jest tam punkt dotyczący płci, może z tym być problem, bo lekarz moż ewpisaćpłeć wg. uroawdopodobnienia płci, czyli tak jak Ty zdecydujesz, może też zarządać badań genetycznych w celu okreslenia płci, badania są prywatne, kosztują ok 500 zł, mi szpital wpisał płeć żeńską bo ma takie procedury, gdy we wczesnej ciąży płci nie można okreslić. Bez wpisani apłci USC ni eprzyjmie zgłoszenia, inne informacje mogą być niekompletne, ale generalnie powinny być np. waga, czy długość
gdyby szpital zasłaniał się tymi trzema dniami, to nie ma racji, bo ten termin nie jest terminem zawitym (to jest pouczenie, a nie nakaz)
2. pisemne zgłoszenie zanosisz do USC i rejestrujesz dziecko, powinnaś mieć dowód, akt małżeństwa, nie jest potrzebny jesli został sporządzony w tym urzędzie do którego idziesz
3. nie musisz mieć ciałka, ani sprawiać pochówku, żeby zarejestrować dziecko
4. jak juz masz Akt urodzenia możesz złożyć podanie o urlop macierzyński, przysługuje 8 tygodni, w niektórych przypadkach możesz dostać ubezpieczenie, to zależy od ubezpieczyciela, czy w umowie nie zastrzegł wypłaty po 22 tygodniu ciąży...zobac zn awątku prawnym dziewczyny dostawały z PZU
5. może się okazać, że ciałko odbierzesz w zakładzie histopatologii, ja zadzwoniłam jak dostałam wyniki, zadzwoń tam i zapytaj, tak po prostu. Mi wydali ciałko Małej ( wszystko co dostali ze szpitala do badań) tylko po podpisaniu dokumentu, że moje i zabieram. Standardowo imię nazwisko numer dowodu...
6. są też przepisy pozwalające dostać dokument do pochowania bez aktu urodzenia, ale ja bym się upierała przy rejestracji, masz wtedy zasiłek pogrzebowy, gdy chowasz maluszka 4000 zł, jesli nie pochowasz zasiłek nie przysługuje. Ja na pogrzeb wydałam ok. 1000, al ebe zpośrednictwa zakładu pogrzebowego i ni emusiałam wozić maluszka karawanem, czasem nie da się inaczej

Jesli szpital odmówi wyslę Ci moje pismo na wzór, napiszesz od razu do dyrekcji, mi też lekarz powiedział, że albo badania , albo ciałko... nie miał racji..

Ja dzwoniłam po miesiącu od śmierci, do zakładu histopatologii, pochowałam po trzech, ale najłatwiej było odebrać ciałko. Kupiłam urnę, białą metalową, i do urny symbolocznie szatkę jak do chrztu, tylko bez z chaftu okolicznościowego za to z medalikiem : )

Pozdrawiam, pytaj jak jeszcze coś potrzebujesz
Odpowiedz
#78
Witam
Poronilam w 11 tygodniu ciazy 12 kwietnia. Kilka dni pozniej poszlam do szpitala lekarz mi wypisal ale niekompletną napisal mi tylko moje dane. bez tygodniun ciazy, bez wagi bez dlugosci.. bez plci. co mam zrobic by szpital napisal mi tak jak trzeba. Jestem ubezpieczona w pzu. chcialabym sie starac o odszkodowanie.. co zrobic? prosze o pomoc
Odpowiedz
#79
Łatwo nie będzie, najpierw musiałabyć wrócić do szpitala i poprosić o uzupełnienie, co najmniej płci i tygodnia ciąży, to na pewno miałam, wielkości nie było tak mi się wydaje i w USC to nie przeszkadzało... spróbuj, może trafisz na bardziej wyrozumiałego lekarza, albo po prostu douczonego... warto tez zapytać położną/przełożoną pielęgniarek, w moim szpitalu to przełozona wystawiała dokumenty...

jak lekarz odmówi, proponuję napisać do dyrekcji, załączyć kopię niekompletnego dokumentu...


być może szpital będzie chciał w celu wpisania płci przeprowadzenia badań genetycznych, które można zrobić na koszt rodziców ok 500 zł , najczęściej po zakończniu badań histopatologicznych

możesz prosić o wpisanie płci na podsyawie uprawdopodobnienia, ale nie wszystkie szpitale wyrażają zgodę...
Odpowiedz
#80
bylam wczoraj w szpitalu.. lekarz nawet nie wiedzial gdzie ma wpisac tygodnie ciazy;/ no to co za lekarze.. teraz sprobuje porozmawiac z ordynatorem w koncu byl moim lekarzem prowadzacym.. zobaczymy co z tego wyjdzie.. a Czy ktos mial wpisana plec na podstawie uprawdopodobnienia?
Odpowiedz
#81
Tak, kiedyś było to dość powszechne. Teraz rzadziej się zdarza ale wciąż zdarza, np. marzewo uprawdopodobnili płeć dziecka.
Odpowiedz
#82
tak, co prawda nie pytali, tylko wpisali żeńską, ale ordynator powiedziała, że tak przyjmują, a dla mnie najważniejsze było, że wystawią zgłoszenie, to było 10.2011, takie szpital ma procedury i nie robi problemów, jak ktoś od razu poprosi

a kilka tygodni temu wiem, że w Łodzi szpital pośredniczył w badaniach genetycznych, wręcz poinstruował rodziców, gdzie zrobić, że zaraz po badaniach histopatologicznych, koszt raczej normalny 550 zł, czyli można....
Odpowiedz
#83
promyczku może jeszcze znajdę, bo gdzieś miałam skan mojego zgłoszenia, ale to prosty druk... nie obiecuje, że się uda ale poszukam...
Odpowiedz
#84
Marysiu bede wdzieczna...
Odpowiedz
#85
promyczku bardzo przepraszam, ale nie mogę znaleźć tego skanu...przeszukałam cały komputer..

zobacz w stracie/jak pochować dziecko w krakowie/ nika 78 (no nie umiem linkować : ( ) jest wpis świadczący o tym, że lekarze stosują uprawdopodobnienie płci...

tam jest też wpisane, ż ePZU be zproblemu wypłaciło ubezpieczenie...

wpisz w necie pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka i zobacz tam jest wzór druku (nawet na stronie drukarni sprzedającej takie druki, chyba 3-4 z kolei), sprawdź, czy lekarz wypełniał taki sam... tam właściwie mało się wpisuje i większość zaznacza, może nie miał tego druku....

druk jak taki sam jak przy urodzeniu dziecka żywego... chyba nie miałam wagi ani długości, al en aUSG standardowo jest długość i można wpisać...

najważniejsza jest płeć, w ostatnich tygodniach kilk aosób zdecydowało się na badania genetyczne... bo nie było innego wyjścia..

promyczku nie potrafię Ci inaczej wyjaśnić Sad
Odpowiedz
#86
No to ja zalinkujęSmile TU zajrzyj, promyczku
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości