L4 po poronieniu - 100% proszę o pomoc
#1
Czesć wiem, że po poronieniu L4 jest płatne 100%, ale musi mieć wpisany kod choroby B.
Szukam przepisu, który o tym mówi. Bardzo proszę o jakieś info.
Jest to dla mnie bardzo ważne i pilne. Proszę pomóżcie ....
Odpowiedz
#2
Witaj maciejka26
znalazłam tylko takie inf.:
http://www.zus.pl/niusy/k050203.htm
myślę, że się nic nie zmieniło.

Czytałam, kiedyś w jakiejś publikacji dla kadrowych artykuł, w którym czytelniczka pytała w jakiej wysokości ma wypłacić chorobowe, gdy zwolnienie chorobowe wystawione jest z lit.B a wie, że w trakcie tego zwolnienia nastąpiło poronienie? Odpowiedź wydawnictwa była taka, że bezpiecznie byłoby wypłacać 100% do czasu poronienia, a po poronieniu 80% bo to już nie ciąża Sad Według mnie powinno być płacone za całość 100% bo to jest przecież bezpośrednio związane z ciążą, ale to już zależy od osoby obliczającej płace jak sobie zinterpretuje przepisy... (bo np. te dni nie przypadają już na okres ciąży)

Jeszcze mi się nasunęło, że gdy to przypada na wynagrodzenie chrobowe (pierwsze 33dni chorobowe w roku) to ZUS tak nie czepia się wysokości wypłaconej pracownikowi kasy, ale jeśli dana osoba chorowała dłużej (34dzień choroby i dalej) i to już jest zasiłek chorobowy wypłacany z ZUS, to ZUS może kwestionować decyzję pracodawcy o wysokości zasiłku

Powodzenia
Odpowiedz
#3
Prawda jest taka, że ZUS funkcjonuje we własnej rzeczywistości i nigdy nie wiadomo, z czym wypali.
Zgodnie z przepisami wiedza jakiejkolwiek kadrowej jest bez znaczenia (tym bardziej, że niby jaki ona ma dowód?), a jesli na zwolnieniu jest B, to należy się 100%. W praktyce bywa różnie, ale ZUS nawet jesli próbuje fikać, ostatecznie się poddaje. Miałam kilka takich spraw, wszystkie skończyły się dobrze. Trudniej przekonać wszystkowiedzące kadrowe, ale to nie ich biznes - one mają w dokumencie literę B i tym mają się kierować.
Powodzenia w walce o własne prawa.
Odpowiedz
#4
a oto podstawa prawna:

Art. 11. 1. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.
1a. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 2, za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.
2. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2:
1) przypada w okresie ciąży;
2) powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
3) powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
3. (uchylony).
4. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
5. Ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.

Art. 57. 1. W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość w myśl art. 7 pkt 2, art. 8, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2 pkt 1 i art. 16 podaje się z zastosowaniem następujących kodów literowych:
1) kod A - oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni -spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
2) kod B - oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży;
3) kod C - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;
4) kod D - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;
5) kod E - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą, o której mowa w art. 7 pkt 2.
2. W zaświadczeniu lekarskim, na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu \"B\" i \"D\".

Oba art. pochodza z ustawy o świadczeniacxh pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Odpowiedz
#5
malgos, Nale bardzo wam dziękuję. W pracy wiedzą co się stało i księgowa dała mi z powrotem zwolnienie i powiedziała by je w szpitalu poprawili dopisali to nieszczęsne B, bo inaczej nie będzie mogła naliczyć 100% chorobowego. Teraz doczytałam, że Nale napisała, że \"W zaświadczeniu lekarskim, na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu \"B\" i \"D\".\"I bądź tu człowieku mądry, ja nie dość, że ledwo żyję to jeźchać do szpitala będę i się prosić o tę zmianę. sama nie wiem co mam robić?
Jeszcze raz dziękuję.
Odpowiedz
#6
Niektórzy lekarze mają specyficzne poglądy i nie dają B po poronieniu. Lepiej najpierw zadzwoń. Ja dostałam B.
Odpowiedz
#7
Ja też dostałam B. Pani pielęgniarka sama zasugerowała; tylko mnie zapytała, czy może mi wpisać B, czy w pracy wiedzieli, że jestem w ciąży. Ale u mnie to w ogóle nie ma z niczym problemu, więc nie wiem, czy taka jest zasada wszędzie.
Odpowiedz
#8
ja mimo ze upomniałam sie o B to niedostałam
zrobiłam awanture ale i tak nie dostałam 100% Sad
Odpowiedz
#9
jeśli lekarz nie wpisze B, to już niestety nie masz się o co kłócić
Odpowiedz
#10
Witajcie dziewczyny
Może tu znajdę jakąś radę na nurtujący mnie problem
W lutym dostałam wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony z terminem wypowiedzenia 3 miesiące.
W marcu dowiedziałam się że od końca stycznia byłam w ciąży.
Po przedstawieniu pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę wypowiedzenie zostało cofnięte.
Moj problem jest następujący.
Od 14 lutego byłam na chorobowym 100% płatnym, niestety w kwietniu poroniłam ale dalej mam chorobowe z kodem B do 02.05.2012.
Czy mam poinformować prawodawcę lub ZUS o stracie dziecka?
Wiem że jak tylko wrócę do pracy to znowu dostanę wypowiedzenie.
Jak długo jeszcze mogę być na chorobowym?
I co w sytuacji jeżeli za 3-4 miesiące zajdę w ciążę (nie mam zamiaru się poddawać)
Czy wtedy znowu mogę być na chorobowym przez całą ciążę?
bardzo proszę o odpowiedź.
Odpowiedz
#11
rozdarta, rozumiem, że nie rejestrowałaś urodzenia w USC? Ja jestem na urlopie macierzyńskim, który trwa 8 tygodni. Poinformowano mnie o tym w szpitalu, że nie wystawią mi zwolnienia lekarskiego, bo należy mi się 100% płatny urlop.
Chociaż w Twojej sytuacji zwolnienie lekarskie może jest lepsze, tzn. podczas trwania nie mogą Cię zwolnić.
Odpowiedz
#12
Nie rejestrowałam mojego Maleństwa w USC
Z tego co się dowiedziałam to mi się urlop nie należy ponieważ straciłam dziecko przed upływem 22tc
Póki co to mam się na co leczyć ale ciekawi mnie jak długo mogę to robić.
Odpowiedz
#13
Rozdarta ja bym postarala sie o akt zgonu w USC (na podstawie swiadectwa zgonu wydanego przez szpital) a potem z tym poszla do kadr, niezaleznie od czasu trwania ciazy nalezy Ci sie 8 tygodni urlopu maciezynskiego podczas ktorego jestes objeta ochrona prawna i pracodawca nie moze Cie zwolnic. Po okresie 8 tygodni prawdopodobnie dostaniesz wypowiedzenie-pamietaj ze wypowiedzenie obowiazuje z koncem miesiaca tzn jesli koniec maciezynskiego przypadnie na np 10 czerwca-wypowiedzenie nabierze mocy dopiero 1 lipca i bedzie trwalo od 1 lipca do 30 wrzesnia. Jesli w trakcie wypowiedzenia zajdziesz w szczesliwa i dorodna jak mloda kapusta ciaze (czego Ci z calych sil zycze!!!) wypowiedzenie bedzie oczywiscie anulowane, a Ty bedziesz dostawala 100% wynagrodzenia do dnia porodu. W takiej sytuacji nie przysluguje platny urlop maciezynski po urodzeniu dziecka. Wtedy tzn po porodzie bedziesz musiala znow rozwiazac umowe z pracodawca, znowu wypowiedzenie plus oczywiscie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Pracowalam przez 10 lat w dziale HR nie dokladnie w departamencie placowym, ale cos tam sie o uszy obilo ;-) no i sama mialam podobna sytuacje po smierci mojego pierwszego synka wiec sie wtedy zaglebialam w przepisy. Przepisy sie nieco zmienily na pewno od tamtego czasu, ale z tego co sledze prawo pracy zmieniaja sie raczej na korzysc rodziny. I wlasnie doczytalam ze zaswiadczenie o urodzeniu martwego dziecka nie musi byc wystawione przez szpital, dla USC rownie wazny jest dokument wystawiony przez lekarza ginekologa z przychodni badz prywatnego.
Odpowiedz
#14
elmo bardzo dziękuje Ci za odpowiedź
Chcę żebyście wiedziały że nie jestem osobą która lubi kombinować
Jestem po prostu zła na mojego pracodawcę ponieważ powodem i kryterium mojego wypowiedzenia był właśnie fakt starania się o dziecko o czym głupia i naiwna się pochwaliłam.
Zresztą 30 letnia \"młoda\" mężatka nie musi się chyba tłumaczyć pracodawcy.
Myślałam tylko, że biorąc pod uwagę moje poświęcenie (praca po 9 godzin dziennie i na każde wezwanie nawet w Sylwestra do 19-tej) tak łatwo mnie nie skreślą.
Ale ludzie zaskakują i teraz muszę sobie sama radzić.
Jutro jadę do USC i zobaczę co mi tam powiedzą.
Odpowiedz
#15
Cytat:[autor cytatu=Madeleine]
rozdarta, rozumiem, że nie rejestrowałaś urodzenia w USC? Ja jestem na urlopie macierzyńskim, który trwa 8 tygodni. Poinformowano mnie o tym w szpitalu, że nie wystawią mi zwolnienia lekarskiego, bo należy mi się 100% płatny urlop.
Chociaż w Twojej sytuacji zwolnienie lekarskie może jest lepsze, tzn. podczas trwania nie mogą Cię zwolnić.


Madeleine nie miałaś żadnych problemów z dostaniem tego urlopu?
Odpowiedz
#16
Rozdarta, żeby zarejestrować dziecko w USC szpital/lekarz musi wystawić pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka (przejrzyj dział prawny na stronie i na forum). Nie jest ono zależne od wieku dziecka.

Jeśłi nic się nie zmieniło: na zwolnieniu możesz być 182 dni (jeśli lekarz rodzinny czy ginekolog nie uznaje żałoby za podstawę do zwolnienia, idź do psychiatry). Kobieta w ciąży może pobierać zasiłek chorobowy przez 270 dni.
Odpowiedz
#17
Rozdarta nie tlumacz sie no co Ty ;-) Nie chodzi o kombinowanie tylko o dochodzenie swoich praw- Tobie a pracodawcy o zwolnienie zle rokujacego pracownika wiadomo ciaza, L4, maciezynski a etat mu zablokujesz. Ktos kto sam nie przezyl koszmaru straty dziecka, zwolnien lekarskich, szarpaniny z pracodawca nigdy tego nie zrozumie.
Odpowiedz
#18
rozdarta - żadnych. Dostałam dokumenty ze szpitala, potem mój mąż poszedł z nimi do USC, dostał akty urodzenia.
Akt urodzenia razem z podaniem o urlop przedstawiłam pracodawcy i od dnia urodzenia Kubusia jestem na urlopie macierzyńskim, który w takim przypadku trwa 8 tygodni (wcześniej byłam na L4). Nie jest prawdą, że dziecko musi mieć 22 tygodnie - ważne, żeby mieć akt urodzenia, zarejestrować urodzenie.

Zależało mi, żeby pochować Kubusia, dlatego przed zabiegiem wypełniłam odpowiednie dokumenty. Po wszystkim przyszedł do mnie lekarz i powiedział, że L4 mi nie wystawi, bo nie jest potrzebne - należy mi się urlop macierzyński.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości