USC nie chce wystawić Aktu Urodzenia Dziecka Martwego.
#26
Mario możemy
1. napisać do Dyrekcji Szpitala, tak aoficjaln asprawa wygląda inaczej
2. napisać do Kierownik USC
3. napisać do Urzędu Wojewódzkiego, który sprawuje nadzór nad USC

pisma wyślesz poleconym, będzie Ci łatwiej, niż w bezpośredniej rozmowie, choć takie pisma i maile mnie też sporo emocji i nerwów kosztowały, do wojewódzkiego i USC pisałam mailem, do szpitala poleconym....

pozdrawiam, zdecyduj, pomogę : )
Odpowiedz
#27
Witam. ponownie po tak długiej przerwie. Jeżeli mozna, to oczywiście prosze o pomoc, ale którą z trzech opcji wybrać ?? nie wiem . napewno taka, o ile to możliwe, co by najmniej bolała ale była skuteczna. pozdrawiam i czekam na odpowiedz.
Odpowiedz
#28
Myslę sobie, że zgłoszenie masz... teoretycznie przekreślenie w druku nie jest uzasadnione prawnie, to może zacznijmy od Kierownika USC... jeśli odesle Cię do lekarza, to na podstawie odpowiedzi z USC napiszemy do dyrekcji szpitala...

Na szybko napisałam tak, niestety mam wyjazd i raczej nie dam rady nic więcej zrobić do poniedziałku mniej więcej...

Kierownik USC w …


Zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2011 r. nr 212, poz. 1264), urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia. Jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie takiego zdarzenia powinno nastąpić w ciągu 3 dni. W takim wypadku sporządza się akt urodzenia z adnotacją w rubryce „Uwagi”, że dziecko urodziło się martwe. Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.
Wzór pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka określa w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2005 (Dz.U. 2005.27.232 w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka – takie pisemne zgłoszenie, kopia w załączeniu.
Jednak lekarz przekreślił słowo urodziła, wpisał poroniła i ta bezpodstawna zmiana spowodowała, że w USC odmówiono mi prawa do rejestracji co nie jest zgodne z obowiązującym prawem.

Karta zgonu ani też zgłoszenie urodzenia dziecka nie stanowią dokumentacji medycznej, dlatego też nie mają do nich zastosowania definicje stosowane są przy dokonywaniu wpisów w dokumentacji medycznej dotyczących czasu trwania ciąży, poronień, urodzeń żywych lub zgonów płodów, określone w rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz. U. Nr 219, póz. 2230).

W związku z powyższym proszę o zarejestrowanie martwego urodzenia mojego dziecka na podstawie pisemnego zgłoszenia wystawionego przez lekarza.


myślę, że warto spróbować,

pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości