Poronienie - Forum
Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Wersja do druku

+- Poronienie - Forum (https://www.poronienie.pl/forum)
+-- Dział: Poronienie (https://www.poronienie.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Zagadnienia prawnicze (https://www.poronienie.pl/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci (/showthread.php?tid=3978)

Strony: 1 2

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Fri, 09 Sierpnia 2013

Dzień dobry 7 sierpnia urodziłam martwe bliźnięta jednojajowe do 8 byłam na zwolnieniu lekarskim wydanym przez mojego ginekologa.Mój zakład pracy został zlikwidowany 31 maja i w tamtym momencie był to 5 miesiąc zatem przysługiwała mi ochrona do dnia porodu.W Zus-ie uznali świadectwo pracy z adnotacją likwidacja zakładu pracy i poradzili żebym do czasu porodu była na zasiłku chorobowym. W dniu 18.07-08.08 przebywałam w szpitalu,w trakcie pobytu tam wyszedł zabiegł fetoskopii za którym potem wyszły powikłania w plodach,w skutek tego nastąpił przedwczesny poród i urodzenie martwych dzieci.W dniu dzisiejszym byłam w Zus-ie i przysługuje mi tylko zasiłek macierzyński w wysokości 8 tygodni czy w moim przypadku mogę liczyć jeszcze na coś np. z Opieki Społecznej?

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Justyna_82 - Sat, 10 Sierpnia 2013

Jeżeli zdecydowałaś się sama pochować dzieci, to przysługuje Tobie zasiłek pogrzebowy. Jeżeli byłaś objęta ubezpieczeniem w pracy to często jest tam przyznawane odszkodowanie z tytułu urodzenia martwego dziecka. Co do opieki społecznej to prawie z powodu śmierci dzieci od nich chyba nic nie dostaniesz. Możesz jednak wybrać się do opieki i podpytać szczegółowo.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Amelia - Mon, 12 Sierpnia 2013

Zasiłek pogrzebowy przysługuje, jeśli spełnionych jest kilka warunków łącznie, nie wystarcza sam fakt dokonania i pokrycia kosztów pogrzebu. Jednym z warunków jest to, czy zmarły podlegał ubezpieczeniom rentowym lub był członkiem rodziny osoby im podlegającej (więc najczęściej dzieckiem lub niepracującym małżonkiem). Zasiłek przysługuje, jakby to powiedzieć, za pogrzeb takiej osoby, która była ubezpieczona, a w przypadku dziecka - którego rodzice byli ubezpieczeni rentowo.

W przypadku osób niepracujących to nie jest takie oczywiste. Zdarza się, że ktoś nie ma, choć nam się to wydaje rzadkie. Może zresztą jest rzadkie. Czasem ktoś ma kontynuację ubezpieczeń, np. sam dobrowolnie po przerwaniu pracy opłaca składki lub nadal podlega ubezpieczeniu z innego tytułu (np. pobiera zasiłek dla bezrobotnych), a czasem nie. Nie znam dokładnie przepisów ochronnych dla kobiet w ciąży przy likwidacji zakładu pracy, ale upewnij się, czy masz ciągłość w ubezpieczeniu rentowym albo czy to w ogóle ma jakieś znaczenie w Twoim przypadku pod kątem uprawnienia do zasiłku pogrzebowego. W ZUSie powinni Ci to jednoznacznie wyjaśnić. Napisałaś, że powiedzieli, że przysługuje Ci tylko macierzyński i nie wiem, czy wykluczyłaś pogrzebowy, czy o niego nie pytałaś.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=439

Sądzę, że w naszych przypadkach (rodziców dzieci martwo urodzonych) są to punkty 3 i 6. I wydaje mi się, że spełniasz warunki, skoro przysługuje Ci zasiłek macierzyński.

Natomiast ubezpieczenie grupowe pracowników to jeszcze co innego, choć tutaj jest podobna sytuacja - jeśli nie było kontynuacji w opłacaniu składek po zamknięciu zakładu pracy, to raczej są małe szanse, by odszkodowanie było realne. Nie zawadzi jednak sprawdzić. Oczywiście, o ile w ogóle ubezpieczenie grupowe istniało, bo nie jest obowiązkowe dla pracodawcy.

Nie piszesz nic o ojcu dziecka, ale każde z rodziców oba z tych ubezpieczeń ma osobno i przysługują im niezależnie, tyle że zasiłek pogrzebowy jest jednak w razie czego wypłacany sumarycznie jeden, a odszkodowania z ubezpieczenia grupowego mogą przysługiwać niezależnie każdemu osobno. Jeśli faktycznie Ty nie podlegałabyś ubezpieczeniu rentowemu, to jeszcze jest możliwość, że on podlega.

P.S.

W zasadzie to kwestia, kogo uznają za członka rodziny, bo to różnie bywa w różnych przepisach. Ale może dziadkowie też wchodzą w grę? Czyli jeśli dziecko było wnukiem Twoich ubezpieczonych rodziców (zabrzmiało to głupio, ale mam nadzieję, że sens zrozumiały). Nie obejdzie się bez dociekliwego pytania w ZUSie.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - aniaja272 - Tue, 13 Sierpnia 2013

Jest tak jak pisze Amelia zasiłek pogrzebowy może zostać przeniesiony na dziadków jeśli rodzice nie są ubezpieczeni, pod warunkiem, że jeden z dziadków jest ubezpieczony

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Tue, 12 Listopada 2013

wznawiam temat :

Dzień dobry 31.05.2013r. zlikwidowano mój zakład pracy(byłam w tym czasie w 5 miesiacu ciąży-umowa o prace) nie zapewniono mi innej.Od 01.06.2013r pobierałam zasiłek chorobowy równy minimalnemu wynagrodzeniu do 06.08.2013r.W dniu 07.08.2013r urodziłam dzieci-bliznięta urodziły się martwe.Od tegoż też dnia został mi przyznany zasiłek macierzyński do dnia 01.10.2013r.Po zakończeniu tego zasiłku zarejestrowałam sie w tutejszym Urzędzie Pracy tzn.02.10.2013r i został mi przyznany zasiłek dla bezrobotnych.Składałam dokumenty do tutejszego ZUS-u w sierpniu lecz dostałam decyzje odmowna mimo ciagłości ubezpieczenia i punktu 4 dot.zasiłku pogrzebowego(wniosek o zasiłek).Czy tutejszy urząd miał prawo odmówić mi tego zasiłku?Czy nie ma szans na otrzymanie go(rodzina nie wchodzi w grę)?
ZUS w decyzji napisał,że w dniu śmierci synów nie podlegałam ubezpieczeniu rentowemu
Pani z ZUS-u raz mówi,że przysługuje raz że chce potwierdzeń od innych urzędów.Co wy o tym myślicie?

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - marysia - Tue, 12 Listopada 2013

anka na logikę skoro po śmierci dzieci dostałaś urlop macierzyński to byłaś objęta ubezpieczeniem, czyli zasiłek Ci się należy.
Z drugiej strony zasiłek przysługuje osobie ponoszącej koszty pogrzebu, czyli tej na którą wystawiono faktury przedkładasz w ZUS razem z Aktami urodzenia chłopców.
Jeśli ubezpieczony jest Twój mąż, czy rodzice to oni mogą odebrać zasiłek pogrzebowy, pod warunkiem, że na nich wystawione będą faktury. Nie muszą być na wszystko.
Ja miałam osobną na urnę i osobną na kopanie grobu, faktury na męża. Faktura ma być tylko dowodem, kto ponosił koszty i że pogrzeb się odbył, kwota jest stała 4000 zł, w Twoim przypadku na każde dziecko

Na uzyskanie zasiłku pogrzebowego masz rok, spokojnie masz czas, żeby pomyśleć i coś zrobić. Zasiłki i prawa są opisane na stronie głównej ZUS. Prawdopodobnie możesz opisać sytuację w mailu i wysłać na adres kontaktowy ze strony w internecie, a odpowiedź pokazać Pani w swoim oddziale, cóż urzędnicy bywają niedouczeni, trzeba pytać
cot@zus.pl

Bardzo mi przykro z powodu straty chłopców (*) (*)

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Amelia - Tue, 12 Listopada 2013

Marysiu, chyba jednak jest inaczej - anka86 nie dostała urlopu, tylko zasiłek macierzyński, a to nie to samo.
Urlopu przecież dostać już raczej nie mogła, ponieważ w tym czasie nie miała już umowy o pracę. Ponadto ten zasiłek i tak był po poronieniu, a dla uprawnień do zasiłku pogrzebowego liczy się bodajże stan z dnia śmierci dziecka. Więc ani ewentualny urlop, ani otrzymywany zasiłek macierzyński nie są podstawą do zasiłku pogrzebowego dla wydarzenia wcześniejszego, nawet gdyby same w sobie być mogły, tu więc liczy się okres pobierania zasiłku chorobowego, bo poroniła będąc na nim.
Jak widać z odmowy, sam fakt, że miała zasiłek macierzyński też niewiele zmienia, bo uprawnienie do urlopu i zasiłku macierzyńskiego wynika z czego innego niż uprawnienie do zasiłku pogrzebowego i ochrona jej w tym już nie dotyczy (a pisząc pierwszego posta sądziłam, że może jednak coś gdzieś jest wyjątkiem i się uda). Do pierwszego zasiłku może mieć prawo, ale to nie znaczy, że automatem ma do drugiego. To są inne ubezpieczenia i inne podstawy.

Anka86, pozostaje prosić, byś zacytowała z decyzji dosłownie uzasadnienie odmowy, bo powinno być pisemne - chyba że podali tylko to ogólnikowe, że nie podlegałaś rentowemu i nic więcej?

Do zasiłku pogrzebowego uprawnia objęcie ubezpieczeniem społecznym (zatem na ogół i składką z tego tytułu), a skądś kojarzę, że ściślej z rentowym, choć w obecnej ustawie tego nie widzę, może przedtem było doprecyzowane mocniej (ale to wiele nie zmienia nam w praktyce). I tu MOŻE być pies pogrzebany - tego ubezpieczenia widocznie w tym czasie według ZUS jednak NIE było.

To możliwe, tak zakładam, bo z postów nie wynika, żebyś po zamknięciu zakładu miała nawet na chwilę nową umowę o pracę czy umowę zlecenia u innego pracodawcy, choć zarejestrowałaś się jako bezrobotna dopiero 2013-10-02. A, o ile wiem, od zasiłku chorobowego nie odprowadza się składek ani na ubezpieczenie społeczne, ani na zdrowotne. Odprowadza się na zdrowotne od wynagrodzenia chorobowego (to też nie to samo, co zasiłek), ale i tak bez społecznych, czyli też bez składki rentowej.
Zatem wiele wskazuje, że 2013-08-07, czyli w dniu porodu (będącego też datą śmierci na aktach z USC) PRAWDOPODOBNIE faktycznie nie było ciągłości w tym ubezpieczeniu.

Owszem, można tu sprawdzać, czy nie było innego tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym/rentowym:
- nie wiem, o co chodzi ze wspomnianym pkt. 4 (ja wspominałam w moim wcześniejszym poście typowe pkt. 3 i 6 z linka, który podałam, natomiast w pkt. 4 w tym linku jest mowa o kompensacyjnym dla nauczycieli, a to powinno zmieniać postać rzeczy) - nie wiem, jak to rozumieć, czy to literówka, czy było takie świadczenie w tym czasie, czy może mowa o całkiem innym druku (bo jest aluzja do wniosku) i punktach na innej liście;
- może są jakieś inne ochronne przepisy i składka społeczna/rentowa szła inaczej lub nie była wymagana w tym celu wprost albo są jakieś karencje po likwidacji zakładu i/lub dla ciężarnych;
- może chorobowe pobierane w sposób ciągły pomiędzy likwidacją zakładu ciężarnej a urodzeniem inaczej się traktuje (ale w to akurat watpię, gdy po kolejnym poście już mamy więcej danych);
- no i inni ubezpieczeni członkowie rodziny (ale z postu wynika, że to nie wchodzi w grę).

Sądzę, że JEST możliwe, że ZUS odmowę sporządził prawidłowo i liczy się tylko składka społeczna/rentowa, jednak detali przepisów ochronnych i dotyczących sytuacji nietypowych nie znam, by potwierdzić to z góry. Pewnie nie zawadzi sprawdzić jeszcze raz w ZUS, opisując wszystkie szczegóły (może w innym oddziale).

A w ogóle to poszłam na świeżo ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obejrzeć, bo się tych pkt. chciałam doszukać i teraz zgłupiałam, czy na stronie ZUS jest aktualne i jeśli tak, to skąd te dodatkowe, bo w ustawie jest mniej i trochę inaczej wypunktowane (chyba że z pokrewnych ustaw, ale podstaw prawnych nie wymienili u siebie, bo po co).

Z listy tej ustawy do naszych dzieci pasuje mi w zasadzie tylko pkt. 4 właśnie.

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19981621118+art.+80+ust.+3&type=3

Art. 77.
1. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:
1) ubezpieczonego;
2) osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
3) osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
4) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 i 2.
2. Członkami rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 4, są osoby wymienione w art. 67, z tym że od wnuków i rodzeństwa nie wymaga się spełnienia warunku przyjęcia na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.
3. Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
4. Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - marysia - Wed, 13 Listopada 2013

Amelio dziękuję za sprostowanie,teraz widzę, że napisałam podobnie jak Ty 12 sierpnia... na logikę.... ale jak widać nie do końca tak jest....
masz rację, trzeba dopytać dlatego podałam adres ze strony głównej ZUS cot@zus.pl

przepraszam jeśli kogoś wpisem wprowadziłam w błąd...ale chciałam skierować na dalsze szukanie, bo nie znam gotowej odpowiedzi

sprawdzę jeszcze jak to jest gdy o zasiłek pogrzebowy ubiegają się dziadkowie, czy dalsza rodzina...gdzieś to widziałam...

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Wed, 13 Listopada 2013

Tego dowiedziałam się z ZUS-u z COT:
,,Zasiłek pogrzebowy przysługuje m.in. w razie śmierci ubezpieczonego ( np. pracownik ) lub członka rodziny osoby ubezpieczonej.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w w razie śmierci ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to również w przypadku śmierci członka rodziny osoby pobierającej ww. świadczenie.

Członkami rodziny są m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.Może Pani składać odwołanie od tej decyzji, lub napisać pismo do Centrali ZUS w Warszawie przy ulicy Szamockiej.\"
Potem zapytałam o ubezpieczenie rentowe a to odpowiedź:
,,w odpowiedzi na Pani zapytanie informuję, iż na zasiłku macierzyńskim podlega Pani ubezpieczeniu rentowemu. W związku z powyższym, jeżeli zasiłek macierzyński był przyznany od dnia porodu to na ten dzień podlegała Pani ubezpieczeniu rentowemu.\"
Ogółem patrząc na ta sprawę to się należy ten zasiłek i dla tego nie rozumiem cały czas wątpliwości ZUS-u.Po otrzymaniu odmownej decyzji złożyłam odwołanie i sprawa utknęła na Sądzie Ubezpieczeń,a w między czasie złożyłam ponowny wniosek o rozpatrzenie sprawy do mojego ZUS-u(bo tak mi doradzono) teraz pora tylko czekać.Jeśli nie rozatrzą tego wniosku teraz to czekam do rozprawy sądowej i dlatego też zbieram wszędzie informacje żeby nie było,że jak tam pojadę to nie będe nic wiedzieć.Muszę mieć przekonanie,że ten zasiłek mi się należy.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Wed, 13 Listopada 2013

Cytat:[autor cytatu=Amelia]
Marysiu, chyba jednak jest inaczej - anka86 nie dostała urlopu, tylko zasiłek macierzyński, a to nie to samo.
Urlopu przecież dostać już raczej nie mogła, ponieważ w tym czasie nie miała już umowy o pracę. Ponadto ten zasiłek i tak był po poronieniu, a dla uprawnień do zasiłku pogrzebowego liczy się bodajże stan z dnia śmierci dziecka. Więc ani ewentualny urlop, ani otrzymywany zasiłek macierzyński nie są podstawą do zasiłku pogrzebowego dla wydarzenia wcześniejszego, nawet gdyby same w sobie być mogły, tu więc liczy się okres pobierania zasiłku chorobowego, bo poroniła będąc na nim.
Jak widać z odmowy, sam fakt, że miała zasiłek macierzyński też niewiele zmienia, bo uprawnienie do urlopu i zasiłku macierzyńskiego wynika z czego innego niż uprawnienie do zasiłku pogrzebowego i ochrona jej w tym już nie dotyczy (a pisząc pierwszego posta sądziłam, że może jednak coś gdzieś jest wyjątkiem i się uda). Do pierwszego zasiłku może mieć prawo, ale to nie znaczy, że automatem ma do drugiego. To są inne ubezpieczenia i inne podstawy.
Amelia napisała o poronieniu jednak to nie było poronienie tylko poród martwych dzieci a to dwie różne kwestie i dlatego też został mi przyznany ten zasiłek macierzyński.Jeśli byłoby to poronienie to nie byłoby sprawy bo wtedy nic by mi się nie należało.Póki jest nadzieja na jakąś rekompensate za stratę synów to będe o nią walczyć(będąc w szpitalu za dużo człowiek się napatrzył na różne rzeczy).

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - marysia - Wed, 13 Listopada 2013

Na stronie ZUS właśnie znalazłam to samo, prawie

Wiadomości ogólne
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

1.
osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty,
2.
osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej,
3.
ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
4.
osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
5.
osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
6.
członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 1-4
7.

9.
osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
10.
członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 9,

13.
osoby pobierającej rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
14.
członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 13.

Członkami rodziny są:

dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
wnuki i rodzeństwo,

ja tak to rozumiem, jak Ci napisali, że Ci się należy ale niestety prawnikiem nie jestem, inna opcja zasiłek pobrany przez dziadków.... ale pewnie faktury masz juz na siebie...

anka86 trzymam kciuki... mogę Ci wyszukać aktualne przepisy takie w wersji prawnej...

byłabym wdzięczna i z góry dziękuje Smile

tak z punktu widzenia prawa to nie jest teraz ważne, czy poronienie, czy martwe urodzenie, bo macierzyński należy się bez względu na czas trwania ciąży...takie są obecnie przepisy....

ale tu bardziej chodzi o to, czy macierzyński jako świadczenie jest tym okresem w którym jesteś w ZUSie jako ubezpieczona - to są kwestie prawne, ale z tego co Ci odpisali to jak najbardziej ....

co do zasiłku pogrzebowego to będę trzymać kciuki, bo po to są ubezpieczenia społeczne, żeby wspierać ludzi, gdy tego potrzebuję, a pobierają nam z pensji niemało, to są przecież Twoje pieniądze, gromadzone przede wszystkim na trudne chwile, bo to przecież ubezpieczenie, a nie jałmużna.....

trzymaj się i pisz, będziemy szukać...

anka wieczorkiem znajdę...

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Amelia - Wed, 13 Listopada 2013

Te punkty ze strony ZUS, to właśnie te, o których najpierw pisałam, ale w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest już nieco inaczej, dlatego zacytowałam wprost tę ustawę. Z tym, że na stronie ZUS może być nieaktualne albo aktualne uzupełnione o inne ustawy, albo tak bardziej opisowo wymienione.

Dla tematu jest tutaj bez znaczenia, czy to było poronienie czy przedwczesny czy terminowy poród. To rozróżnienie nie dotyczy uprawnień do zasiłku pogrzebowego i nie tylko, byłoby istotne w dokumentacji medycznej, ale nie dla naszych celów, dlatego nie zważałam bardzo na to w postach.

Więc jeszcze raz cytat z ustawy, by był pod ręką:

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19981621118+art.+80+ust.+3&type=3

Art. 77.
1. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:
1) ubezpieczonego;
2) osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
3) osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
4) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 i 2.
2. Członkami rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 4, są osoby wymienione w art. 67, z tym że od wnuków i rodzeństwa nie wymaga się spełnienia warunku przyjęcia na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.
3. Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
4. Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu.

Wracając do ubezpieczenia na zasiłku macierzyńskim lub chorobowym, bo widzę, że nadal Wam umyka, co chciałam podkreślić i odwołujecie się z uporem do bycia ubezpieczoną w czasie zasiłku (zwłaszcza macierzyńskiego).

Gdyby to anka86 zmarła w tym czasie, gdy miała zasiłki, to PO NIEJ ktoś mógłby otrzymać zasiłek pogrzebowy - to sens ustępu 3 (pogrubiłam), bo owszem, okresy obu zasiłków są wymienione jako uprawniające do zasiłku pogrzebowego, ale w razie śmierci:

- UBEZPIECZONEGO (to ważne, ewentualnym ubezpieczonym bowiem jest sama anka86, a nie jej dziecko);
- PO USTANIU UBEZPIECZENIA (czyli po likwidacji zakładu tu by pasowało akurat, bo przestały iść składki).;
- śmierci W CZASIE pobierania ZASIŁKÓW.

Na tym polega ochrona ciężarnej i już chorego pracownika tuż po ustaniu ubezpieczeń (tak rozumiem okres, gdy już składki nie są odprowadzane).

Natomiast dziecko jest ograniczone do ustępu 1. pkt. 4, czyli gdy zmarło w czasie, gdy anka86 była ubezpieczona (nie ma mowy o żadnym ustaniu ubezpieczenia, więc to sugeruje okres odprowadzania składek NORMALNIE), miała rentę lub emeryturę. To sugeruje, że ustęp 3 jest pewnym wyjątkiem, dla ciężarnych i chorych w trakcie tych zasiłków, ale już nie dla ich bliskich.

Nie wiem, jak to precyzyjniej wyrazić - czym innym jest zasiłek pogrzebowy dla kogoś za ankę86, a czym innym dla anki86 za dziecko.

Dodam definicję ubezpieczonego z ustawy:

Art. 4.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(...)
13) ubezpieczony - osobę podlegającą ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyłączeniem ubezpieczenia społecznego rolników.

Sądzę, że to właśnie to ZUS ma na myśli, niestety, że zasiłek przysługuje w takich razach za same te osoby (działa ustęp 3), ale nie są one w trakcie zasiłku chorobowego dosłownie ubezpieczone (w sensie, nie odprowadzają w tym czasie składek) i nie przysługuje wtedy tym osobom zasiłek pogrzebowy za ich dzieci zmarłe w tym czasie (nie działa ustęp 1. pkt.4).

Pytaniem pozostaje, czy zasiłek pogrzebowy przysługiwałby za dziecko, które zmarło w czasie przebywania matki na zasiłku macierzyńskim. Trzeba dointerpretować, choćby dla wiedzy, ale wydaje mi się, że tutaj to nie ma znaczenia, bo w tym konkretnym przypadku zasiłek macierzyński był PÓŹNIEJ, śmierć dziecka nie nastapiła przecież w jego w trakcie. Miałoby natomiast znaczenie, być może, gdyby w tym czasie zaszła drugi raz w ciążę i utraciła kolejne dziecko w czasie macierzyńskiego. Ale i to nie jest takie oczywiste. Pod tym kątem nie wnikałam jeszcze, aczkolwiek odpowiedź z ZUS (końcowy cytat COT z postu anki86) sugeruje, że tak, wtedy by była jako ubezpieczona uprawniona do zasiłku (ale za to kolejne dziecko). To brzmi nieco makabrycznie, ale wcale nie jest nieralne, gdy szybko następuje kolejna ciąża po porodzie.

Mimo to, w ZUS i tak bym sprawdzała, bo u nas nigdy nic nie wiadomo, ale sama interpretuję odruchowo tak, jak wyżej. Niejednoznaczności interpretuje się na korzyść ubezpieczonego, pytanie, na ile to jest rzeczywiście niejednoznaczne...

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - marysia - Thu, 14 Listopada 2013

Amelio trudne to, wysłałam Ani całą ustawę do ubezpieczeń społecznych....

jeśli z cot z Zus-u dostała informację (cot to oficjalny adres mailowi do ZUS), to jest szansa, że jednak decyzja sądu będzie dla Niej pomyślna....

ale rozważyć trzeba ze wszystkich stron....

pozdrawiam serdecznie.....

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Amelia - Thu, 14 Listopada 2013

Z cytatu odpowiedzi z COT według mnie wcale nie wynika wprost opinia na TAK. Wynika jedynie OGÓLNIE tyle, ile napisałam. Natomiast potwierdzili wprost, że jest ubezpieczona rentowo OD DNIA PORODU, jeśli od tego dnia miała prawo pobierania zasiłku macierzyńskiego.

\"(...)jeżeli zasiłek macierzyński był przyznany od dnia porodu to na ten dzień podlegała Pani ubezpieczeniu rentowemu(...)\"

I dlatego - to dopiero jest ważne do ustalenia, bo to jest szansa faktycznie - dokładnie od kiedy była na zasiłku macierzyńskim, czy na pewno też od tego samego dnia, czy od następnego dnia po porodzie. Bo to może być decydujące. My często traktujemy to jako oczywiste, a ten jeden dzień może wszystko określić - czy dzień śmierci dziecka był JUŻ dniem podlegania ubezpieczeniom przez ankę86 (czyli nie wnikamy wtedy w ustęp 3, który jej niewiele daje, tylko działa już ustęp 1 pkt.1 i 4).
Dziecko urodziło się martwo 2013-08-07, to wynika wprost z postu. Dzień rozpoczęcia zasiłku anka86 natomiast określa potocznie ogólnikowo - od tego dnia, ale czy autentycznie WŁĄCZNIE? W decyzjach o przyznaniu trzeba sprawdzić i jeśli to nie tylko potoczne, ale merytoryczne określenie daty z decyzji, to na to należy się powołać - że już w dniu porodu (i formalnej śmierci dziecka) była objęta ubezpieczeniem społecznym (rentowym) z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (zgodnie z odpowiedzią COT).

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - marysia - Fri, 15 Listopada 2013

Faktycznie nie pomyślałam o tym.... wydawało mi się to pewne, że macierzyński zawsze liczy się od dnia porodu...

znalazłam jeszcze na stronie Zus, aktualizowana w sierpiniu 2013

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego są: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.

to mi wygląda na uogólnienie, że macierzyński z reguły jest od dnia porodu....

więc anka musi sprawdzić , jak ma wpisane w dokumentach

Amelio dziękuję, mam nadzieję, że nie tylko ance ta nasza dyskusja się przyda.. pozdrawiam serdecznie : )

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Fri, 15 Listopada 2013

marysia wysłałam ci na maila kopie decyzji i zaświadczenia o wypłaconych świadczeniach moze cos uda ci się z tego wywnioskować
a to jest z wniosku o wypłate zasiłku i na tym się też bazowałam:
,,I. Zasiłek pogrzebowy przysługuje na podstawie przepisów art. 77-81 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), art. 10 i 26 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.
o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.), art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o świadczeniu pieniężnym
i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofi arom działań wojennych (Dz.U. Nr 249, poz. 1824 ze zm.),
art. 12a ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.), art. 20 ustawy z dnia 6 listopada
2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.) i art. 12 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich
świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. Nr 97, poz. 800 ze zm.).
II. Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu:
1) osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty,
2) ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego
za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego,
3) osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego, przysługujących za okres
po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego,
4) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 lub 2,
5) osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania
i pobierania,
6) cywilnej niewidomej ofi ary działań wojennych pobierającej świadczenie pieniężne,
7) osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
8) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 7,
9) osoby pobierającej rentę socjalną,
10) osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach,
11) osoby pobierającej rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach,
12) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 11,
13) osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
14) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 13.
Członkami rodziny, o których mowa w pkt II ppkt 4, 8, 12 i 14 są:
. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie
i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
. wnuki i rodzeństwo,
. małżonek (wdowa i wdowiec),
. rodzice w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające.
III. Zasiłek pogrzebowy przysługuje również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła
lub związku wyznaniowego, zwanych dalej podmiotem, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.
IV. Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu.
W przypadku, gdy osoba zmarła była uprawniona do emerytury lub renty i równocześnie była pracownikiem, zasiłek pogrzebowy
wypłaca się wyłącznie z tytułu emerytury lub renty.
W przypadku, gdy osoba zmarła:
— pobierała świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny,
— była członkiem rodziny osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny, spełniającym warunki
do renty rodzinnej,
— pobierała rentę socjalną,
— pobierała świadczenie dla cywilnych niewidomych ofi ar działań wojennych
zasiłek pogrzebowy przysługuje wyłącznie wówczas, gdy prawo do tego zasiłku albo do świadczenia w wysokości zasiłku pogrzebowego
nie przysługuje z innego tytułu.
V. Wysokość zasiłku pogrzebowego ustala się w następujący sposób:
1) Jeżeli koszty pogrzebu zostały poniesione przez członka rodziny, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł.
2) Jeżeli koszty pogrzebu zostały poniesione przez inną osobę niż członek rodziny albo przez podmiot, o którym mowa
w pkt III, zasiłek przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4000 zł.
3) W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi pomiędzy
te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu. Każda osoba lub podmiot ubiegający się
o wypłatę zasiłku pogrzebowego wypełnia odrębny wniosek.
Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł również
część jego kosztów, członkowi rodziny zasiłek przysługuje w wysokości podanej w ppkt 1.
VI. Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci
osoby, po której zasiłek przysługuje.
VII. Dokumentami wymaganymi do przyznania i wypłaty zasiłku pogrzebowego są:
1) wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego,
2) skrócony odpis aktu zgonu,
3) oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone
przez bank,
4) dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo – skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowody osobiste,
5) zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom rentowym.
Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, wymagane jest dodatkowo zaświadczenie
właściwego organu administracji publicznej lub organizacji stwierdzające pokrycie kosztów pogrzebu oraz rachunki
kosztów częściowo poniesionych przez osobę występującą z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - marysia - Fri, 15 Listopada 2013

Aniu wyczytałam w dokumentach, że zasiłek macierzyński masz przyznany od dnia porodu 7.08.13

z odpowiedzi cot wynika, że byłaś objęta tego dnia ubezpieczeniem rentowym.

natomiast w odmowie Twój Zus napisał, że w tym dniu prawa do ubezpieczenia rentowego nie miałaś.... ewidentna sprzeczność, ale moim zdaniem sąd powinien opowiedzieć się po Twojej stronie.... jak nie to trzeba będzie się odwołać wyżej.....

Te przepisy, które przywołałaś znam, ale zasiłek przysługuje na osobę ubezpieczoną, czyli gdyby to było na mnie, bo składki płacę, to nawet Ty mogłabyś wziąć ten zasiłek jeżeli byś mnie pochowała, ale dzieci \"muszą byc podpięte\" pod rodzica z ubezpieczeniem rentowym, żeby dostać na nie..

dlatego cały czas drążymy w kierunku udowodnienia, że w dniu śmierci dzieci byłaś objęta ubezpieczeniem rentowym....

inna droga to to odebranie zasiłku to przez ojca dzieci, albo dziadków jeśli mają ubezpieczenie rentowe...są na rencie czy emeryturze...

Amelio jak myślisz?

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Fri, 15 Listopada 2013

jak mi nie przyznali tego zasiłku to druga rzeczą była rodzina lecz dziadkowie są w KRUS-ie i tam się pytaliśmy i nic nie dało a ojciec dzieci nie ma umowy o pracę i tez odpada

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Amelia - Fri, 15 Listopada 2013

Skoro dzień porodu był już jednocześnie dniem pobierania zasiłku macierzyńskiego i potwierdza tę datę początkową decyzja go przyznająca, to dla mnie to rozstrzyga sprawę. Nawet bez COT, aczkolwiek COT tąką zależność potwierdza.

Z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (ostatnia nowelizacja była już po dacie śmierci i zostały też zmienione niektóre fragmenty powiązane z zasiłkiem macierzyńskim, ale to, co nas interesuje, nie zmieniło się, z tego, co widzę, więc możemy najnowszą brać pod uwagę):

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19981370887+2013%2409%2401&type=3

Art. 6.
1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:
(...)
19) osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego;
(...)

Zastrzeżenia z art. 8 i 9 dla nas w tym wypadku niczego ciekawego nie wnoszą.

W połączeniu z ustawą cytowaną we wcześniejszych postach, (bo trzeba to brać łącznie - jedna mówi o podleganiu OBOWIĄZKOWEMU ubezpieczeniu, a dopiero druga o uprawnieniach do zasiłku, wynikających z tego ubezpieczenia) można wnioskować, że zasiłek się należy i ja bym nie odpuściła. Że obowiązkowe, to ważne, bo z dobrowolnymi mogłoby się okazać, że jakimś cudem jednak anka86 ich uniknęła.

Ale należy bezwględnie pamiętać, że musi być dokonany pochówek i muszą być udokumentowane chociaż częściowo koszty poniesione na jego organizację (najlepiej faktury, by już niczego nie podważano) - w tym wypadku koniecznie wystawione na ankę86. Jeśli pogrzeb już się odbył, to wiadomo, jakie są...

Zatem, skoro jeszcze jest przed sprawą w sądzie, to ja bym tam ZUS-owi walnęła jeszcze jedno pismo, w tym tonie, że z obu ustaw i decyzji o przyznaniu zasiłku wynika, że... itd.

Idę sobie obejrzeć ustawę o ubezpieczeniach z KRUS, bo też już zaczęłam czytać z ciekawości, że niby czemu nie...
Ano, bo zasiłek (ten w wersji przez nas debatowanej) jest Z FUS, a KRUS ma odrębne, wiadomo. Ale przecież rolnicy umierają także i zasiłki pogrzebowe też mają. Idę dalej poczytać.

No i wyszło mi, że z KRUS nie wystarczy, że członek rodziny, ale zmarłe wnuczę musiałoby też być na utrzymaniu dziadków i spełniać warunki do otrzymania renty rodzinnej, jeśli dobrze łapię. Ale że co? Że nie jest, bo ma rodziców? Ale rodzice nie pracują w tym momencie, więc...? Że niby zasiłek macierzyński zapewnia to utrzymanie dziecku przez matkę, hm...? Fakt, to wygląda jeszcze gorzej co do szans, ale głowy bym nie dała. Z tym, że wtedy jeszcze i faktury musiałyby być na dziadków. Po pogrzebie to mało realne, by pozmieniać, przecież wniosek anka86 już i tak złożyła, więc raczej szkoda zachodu wnikać dalej, bo faktury musiała już mieć. Chyba, że ma i takie, i takie...

A, jeszcze o ojcu - bo piszesz, że nie ma umowy o pracę. Ale wystarczyłaby umowa zlecenia w tamtym okresie, przy obecnie obowiązujących zasadach byłaby na pewno (albo niemal na pewno) obowiązkowo społecznie oskładkowana.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Tue, 10 Grudnia 2013

Witam ponownie,po ponownym zbadaniu sprawy o zasiłek pogrzebowy okazało się,że mój były pracodawca musi zwrócić im zasiłek macierzyński który otrzymałam.W uzasadnieniu podali,że \'\'z danych zawartych w kompleksowym systemie infomatycznym ZUS wynika,że nie zlikwidowała Pani działalności gospodarczej na co wskazuje brak dokumentu wyrejestrowujacego z ubezpieczeń oraz fakt,że nadal składa Pani dokumenty rozliczeniowe za siebie jako prowadząca działalność gospodarczą.Zatem w odniesieniu do Pani ............ art.41par1 kodeksu pracy nie powinien mieć zastosowania.W związku z powyższym Pani ........nie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dzieci po ustaniu ubezpieczenia chorobowego w zwiazku z likwidacją,zatem wypłacony zasiłek jest nienależnie pobranym.\"
Co zrobić w tej sytuacji?Sprawę w sądzie Ubezpieczeń mam 18 grudnia o ten zasiłek pogrzebowy co się od niego odwołałam.Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji jeszcze czy już nie ma na co liczyć?Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych a rejestracji w PUP też już nie da się cofnąć.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - Amelia - Tue, 10 Grudnia 2013

Podajesz nam niekompletne informacje, więc trudno osądzić, a sytuacje masz zagmatwaną... To nie ułatwia sprawy.

Zasiłek macierzyński w sytuacji prowadzenia dzialności pozarolniczej - nie wiem, jak jest u Ciebie w rzeczywistości - może nie przysługiwać, bo na działalności pewnie nie deklarowałaś ubezpieczenia chorobowego (prawie nikt tego nie robi, bo jest wtedy dobrowolne), a to z tego ubezpieczenia jest zasiłek macierzyński. Choć nie wiem, czy brak dobrowolnego z tego tytułu faktycznie wyklucza z tamtego, który początkowo Ci uznano - według ZUS widocznie tak... W każdym razie, jeśli zasiłek macierzyński Ci jednak nie przysługiwał, to faktycznie ponownie rodzi się pytanie o ubezpieczenie rentowe i w konsekwencji o zasiłek pogrzebowy, który wałkowalismy wyżej.

Ale dla odmiany, prowadząc pozarolniczą działalność powinnaś być objęta OBOWIĄZKOWYMI ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu tej działalności, a w ślad za tym mieć prawo do zasiłku pogrzebowego. Oczywiście znowu ma znaczenie dzień porodu - by przypadał na okres objęcia ubezpieczeniem, czyli prowadzenia działalnosci.

Tyle, że jeśli działalność była już w czasie, gdy miałaś umowę o pracę, to nastąpił zbieg tytułów ubezpieczeń, a zbieg tytułów to kolejna pula wielu pytań i wielu detali. Sporo różnych możliwości i wersji, a Twoich nie znamy. Na przykład, w jednej z nich mogłaś być objęta obowiązkowo tylko z pracy, a z działalności dobrowolnie i mogłaś z tej drugiej zrezygnować z deklarowania emerytalnych i rentowych, a potem błędnie (tak sądzę, że to byłoby błędnie) kontynuować takie deklaracje nawet po ustaniu stosunku pracy. Nie znając takich szczegółów, nie zgadniemy.
Kolejne tyle, że jeśli nawet kontynuowałaś takie błędne dobrowolne (czyli bez ubezpieczeń z działalności), to po ustaniu pracy teoretycznie zaczęłaś z działalności podlegać obowiązkowo i to jest chyba do korekty, a składki pewnie i tak do wyrównania. Więc - ponownie - nie mamy wszystkich danych, by to osądzić, naprawdę przy zbiegu ubezpieczeń jest jeszcze więcej zabawy w zgadywanie. Skoro składasz deklaracje, to musisz sprawdzić, co w nich jest. Ewentualnie, co powinno być - głowy nie dam, ale decydujące jest raczej to drugie.

Likwidacja zakładu pracy w ciąży i urodzenie martwych dzieci - anka86 - Wed, 11 Grudnia 2013

ja nie prowadzę działalności tylko taki list dostałam z ZUS-u jak sprawdzili moje świadectwo pracy i jest to w odniesieniu do mojej byłej pracodawczyni,że to ona nie zlikwidowała działalności tylko opłacała nadal swoją składkę