Poronienie - Forum
Zwolnienie lekarskie - Wersja do druku

+- Poronienie - Forum (https://www.poronienie.pl/forum)
+-- Dział: Poronienie (https://www.poronienie.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Zagadnienia prawnicze (https://www.poronienie.pl/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Zwolnienie lekarskie (/showthread.php?tid=3521)

Strony: 1 2

Zwolnienie lekarskie - veecky - Sun, 02 Października 2011

Witam, wczoraj niestety poroniłam swoją 2 ciążę. Pierwszą donosiłam i mam już zdrowego synka. Miałam zabieg łyżeczkowania macicy. W momencie poronienia byłam (i nadal jestem) na ciążowym zwolnieniu lekarskim. Czy muszę gdzieś zgłosić, że poroniłam i wypłata zasiłku będzie wstrzymana? Na jakie zwolnienie mogę liczyć? Nie mam ochoty ani siły wracać do pracy.

Edit / DzikaMysz 2013-11-16 16:29 / Łączenie tematów

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - PiBi - Sun, 02 Października 2011

Przysługuje Ci 8 tyg urlopu macierzyńskiego.

Dla Twojej Dzidzi [*]

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - veecky - Sun, 02 Października 2011

No tak ale do tego muszę mieć akt urodzenia prawda, a chyba nie chce tego załatwiać, sama nie wiem

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - jalacz - Sun, 02 Października 2011

Ja też nie wykorzystywałam 8 tygodniowego urlopu macierzyńskiego, na początku nie wiedziałam, że mam do tego prawo, a kiedy już się dowiedziałam to zrezygnowałam z załatwiania tego, bo wiem że z naszym szpitalem trzeba o to walczyć a ja nie mam na to sił...zwolnienie dostałam od swojego lekarza, powiedział że da mi na tyle na ile będę potrzebowała, najpierw miałam na 3 tyg, później wróciłam do pracy, ale to nie był dobry pomysł, zresztą będąc na kontroli lekarz sam zauważył,że nie jestem w dobrej kondycji psychicznej i sam zaproponował żeby poszła jeszcze na zwolnienia, teraz dał mi 2 tyg i powiedział, że jeśli będę tylko tego potrzebowała to da jeszcze...niestety zwolnienie jest z kodem A czyli płatne 80%, choć czytałam wypowiedzi dziewczyn na innych forach i niektóre z nich miały kod B więc to chyba zależy tylko od lekarza i jego woli...wydaje mi się, że możesz pozostać na tym zwolnieniu na którym jesteś, a później poprosić swojego lekarza o przedłużenie i wtedy zależy to już od niego jaki kod wpisze, choć to jest tylko moje skromne zdanie, może ktoś jeszcze coś podpowie
Dla Twojego Aniołka(*)

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - Magda25l - Sun, 02 Października 2011

Ja nigdzie nie zgłaszałam. Po zabiegu łyżeczkowania byłam jeszcze na ciążowym zwolnieniu lekarskim, a potem dostałam od lekarza ginekologa jeszcze dwa tygodnie 100% płatnego ciążowego zwolnienia. Tłumaczył to tak, że jest to związane z ciążą, a raczej jej powikłaniami i się należy. Po tym czasie miałam dalej zwolnienie, ale już 80%, bo było to związane ze złym oczyszczaniem macicy, ponownym pobytem w szpitalu i zabiegiem.
Zastanów się jednak, czy nie warto skorzystać z urlopu macierzyńskiego. To Ci się po prostu należy. Ja nie wiedziałam o takiej możliwości dlatego byłam na l4.
No i ja przy doręczaniu zwolnienia poinformowałam pracodawcę, że poroniłam i niedługo wrócę do pracy.
Dla Twojego Aniołka (*)

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - wuchowa - Sun, 02 Października 2011

Nie ma zasady dot. zwolnienia lekarskiego - tzn. dlugosci jego trwania. Wszystko zalezy od Twojego zdrowia i decyzji lekarza. Oczywiscie opisuje sytuacje, gdy nie dostajesz urlopu macierzynskiego (lekarz nie wystawia pisemnego zgloszenia urodzenia dziecka lub wystawia je w sposob uniemozliwiajacy otrzymanie aktu urodzenia). Zwolnienie po poronieniu jest bez literki \"B\", czyli nie jest to zwolnienie \'ciazowe\', tylko zwykle \'chorobowe\' (takie sa wyjasnienia z ministerstwa pracy).

m

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - piki88 - Mon, 28 Kwietnia 2014

Hej, jestem w trakcie poronienia zatrzymanego.. póki co mam zwolnienie do 12.05 - ciążowe. Mój lekarz chce poczekać aż samo poronienie nastąpi bez ingerencji farmakologicznej, więc czekam.. Dodam jeszcze, że teoretycznie jestem 9,2 tc, w 8 tc dowiedziałam się, że płód się nie rozwija, a będąc w 6 tc serce biło ale słabo. Mam w sobie obumarłe ciałko 6 mm, więc lekarz stwierdził, że dostanę większy @.
Moje pytanie brzmi czy jeżeli do 12.05 nastąpi poronienie to czy pracodawca zażąda ode mnie jakiegoś zaświadczenia? i od tego dnia moje L4 będzie zwykłym zwolnieniem?
Nie wiem czego mam się domagać przy następnej wizycie.. proszę o poradę...

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - MonaL - Mon, 28 Kwietnia 2014

Przede wszystkim współczuję sytuacji...
Jeżeli zaś chodzi o pytanie to:

Gdyby do poronienia doszło np. 05 maja to pracodawca mógłby domagać się zaświadczenia o dacie poronienia, ponieważ najpierw wynagrodzenie, a później zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru za niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży (co jest związane z ochroną życia poczętego), natomiast od dnia następnego po poronieniu wysokość zasiłku to już 80% podstawy wymiaru, ponieważ w przepisie jest mowa o okresie ciąży a nie stanie związanym z ciążą, zaś za okres pobytu w szpitalu po poronieniu należy się 70% podstawy wymiaru. Jeżeli więc zdarzy się tak, że poronisz do 12 maja na wszelki wypadek poproś lekarza o zaświadczenie o dacie poronienia, jeżeli nie to w dalszym ciągu jesteś na l-4 z kodem B lub przedstawiasz l-4 bez kodu ale z zaświadczeniem, o tym, że jesteś w ciąży.
Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości to zgłoś się do ZUS w Twoim mieście i podpytaj urzędniczek.

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - elciapolna - Mon, 28 Kwietnia 2014

hej piki 88. Jeżeli poronisz po 8tc to należy Ci się urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni( art.180&1 kodeksu pracy), pod warunkiem że uzyskasz akt urodzenia martwego płodu. Każdy szpital może zarejstrować Twoje malństwo w urzędzie ale musisz podać imie i w takiej niskiej ciąży wybrać płeć i pochować maluszka. Wszystkie koszty ponosi wtedy ZUS dotajesz od nich 4 tyś zasiłku pogrzebowego. Jeżeli nie zdecydujesz się na to musisz przedstawić zwolnienie poszpitalne, które otrzymasz po wyjściu ze szpitala i jest ono płatne 80%.

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - DzikaMysz - Mon, 28 Kwietnia 2014

Cytat:[autor cytatu=elciapolna]
hej piki 88. Jeżeli poronisz po 8tc to należy Ci się urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni( art.180&1 kodeksu pracy), pod warunkiem że uzyskasz akt urodzenia martwego płodu. Każdy szpital może zarejstrować Twoje malństwo w urzędzie ale musisz podać imie i w takiej niskiej ciąży wybrać płeć i pochować maluszka. Wszystkie koszty ponosi wtedy ZUS dotajesz od nich 4 tyś zasiłku pogrzebowego. Jeżeli nie zdecydujesz się na to musisz przedstawić zwolnienie poszpitalne, które otrzymasz po wyjściu ze szpitala i jest ono płatne 80%.

To, co wykreśliłam w cytacie jest tak mocno nieścisłe, że nie waham się powiedzieć, że całość jest przez to w wymowie nieprawdziwa. Choć fragmenty są prawdziwe. Jednak trzeba pewnej wiedzy, by umieć wyłuskać ścisłą prawdę i wyłapać niedopowiedzenia oraz kojarzyć spełnienie dodatkowych istotnych warunków, a Ty piszesz do osoby, która przypuszczalnie tego sama nie oceni. Nie rób tego w taki sposób więcej, bo wprowadzasz w błąd.

Są pewne granice w robieniu skrótów myślowych, a nie każdy czytający się domyśli, że takie skróty były i że nie należy tego czytać dosłownie. Jeśli nie przyjdzie mu do głowy (bo brzmisz tak pewnie siebie), by się dopytać (a wiele osób tylko czyta nawet bez rejestrowania się na Forum), to możesz utrudnić lub wręcz uniemożliwić skorzystanie z uprawnień, zamiast w tym pomóc. Pierwszy przykład z brzegu - wystarczy, by ktoś nawet nie dociekał, czy ma prawo do rejestracji, bo poronienie nastąpiło przed 8 tygodniem ciąży. Jak się zorientuje, że to nieprawda, to może być za późno. Tymczasem tydzień nie ma znaczenia kompletnie żadnego, natomiast ma kilka innych detali, które być może Tobie się szczęśliwie \"upiekły\" w praktyce. I tak dalej... Stąd nie wyobrażam sobie pozostawienia tego posta bez echa i czekania na ewentualne pytania.
Jako że nie jest to właściwy merytorycznie temat, bo ten dotyczy zwolnienia chorobowego, a problem rejestracji i pochówku jest poruszany gdzie indziej - mam nadzieję, że także piki88 do nich trafi, jeśli zechce (a jeśli zechce, to dobrze byłoby jeszcze przed...).

Aha, \"możesz\" i \"musisz\", to dwa różne znaczenia. Przy czym \"możesz\" ma kolejne dwa. Ile to daje różnych możliwości sformułowań błędnych z powodu tylko tych dwóch wyrazów, powinien zdradzić matematyk, ale nawet pomijając tę ilość i tak sens praw rodziców pomieszałaś równo. Drugi prosty przykład - nie ma żadnego obowiązku decydowania się jednocześnie zarówno na rejestrację jak i na pochówek. To nie jest obecnie \"transakcja wiązana\" w żadną stronę, a i dawniej była tylko w jedną (i akurat nie w tę, którą sugerujesz).

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - piki88 - Mon, 12 Maja 2014

Hej mam jeszcze jedno pytanie, bo dostałam teraz ostatnie L4 z kodem B numer statystyczny choroby O03 - poronienie samoistne... nie było mnie w pracy 33 dni i teraz będę musiała odwiedzić lekarza medycyny pracy.. napiszcie mi proszę czy od Gina muszę mieć zaświadczenie że jestem \"sprawna\" by wrócić do pracy? Gin twierdzi, ze nikt go o to nie prosił, a ja się obawiam że lekarz medycyny na badaniach o to poprosi..

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - smutna1981 - Fri, 11 Lipca 2014

Witam wszystkich.
W poniedziałek musze sie udac na zabieg łyczekowania moja ciaza obumarła w 6 tyg ( najgorsze jest dla mnie to ze był to prawdopodobnie bład lekarza który od poczatku ignorowal to ze boli mnie brzuch i mam plamienia ) ile nalezy mi sie L-4 nie czuje sie na siłach na powrót do pracy niestety nie zniose tych spojrzen i pytan Sad

Edycja / DzikaMysz 2014-07-13 18:08 / Łączenie tematów

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - Lwica - Sat, 12 Lipca 2014

Smutna, bardzo mi przykro.
U mnie było tak, że straciłam maleństwo w 7 tygodniu, dostałam l4 na niecałe 2 tygodnie, a później od rodzinnego tydzień. Psycholog dała mi namiary na psychiatrę, który w razie czego dałby dalej. Jednak po 3 tygodniach wróciłam do pracy, było ciężko. Mam nadzieję, że dostaniesz tyle zwolnienia ile potrzebujesz.

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - miriam77 - Sat, 12 Lipca 2014

Jeśli nie czujesz się na siłach iść do pracy to naprawdę polecam psychiatrę. Ja trafiłam na wspaniałą lekarkę i na jej zwolnieniu byłam 2 miesiące.
[*] dla Twojego Aniołka

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - smutna1981 - Sat, 12 Lipca 2014

dziekuje za odpowiedz ja mysle ze udam sie do psychiatry rozmowa dobrze mi zrobi a czuje ze cos złego sie mna dzieje . dziekuje

Zwolnienie lekarskie po poronieniu - unbeldi1980 - Sun, 13 Lipca 2014

Smutna1981, ja miesiąc po stracie Tadziulka trafiłam do psychiatry zupełnie przypadkiem - okazało się że mój ginekolog ma także drugą specjalizację. To on podczas wizyty wychwycił że coś jest ze mną nie tak i przyjął mnie na pierwszą wizytę psychiatryczną bez kolejki. Potem musiałam iść do psychiatry prywatnie (brak terminów na NFZ) ale chociaż wiedziałam że muszę działać. Na zwolnieniu byłam ok 5-6 miesięcy i to pozwoliło mi wrócić do równowagi. Teraz też się wybieram do psychiatry.
Koniecznie szukaj pomocy. Nie wiem z jakiego miasta jesteś ale jeśli z Warszawy lub okolic to odezwij się na maila - ja chodzę do poradni, która prowadzi program dla rodziców po stracie.

https://www.poronienie.pl/forum/showthread.php?tid=235&pid=260855#pid260855

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - annabc1981 - Thu, 15 Stycznia 2015

Dziewczyny, proszę o pomoc.
Aktualnie przebywam na ośmiotygodniowym, skróconym urlopie macierzyński. Kończy mi się z końcem stycznia, 2 lutego powinnam stawić się w pracy. Planuję wybrać jeszcze zaległy z zeszłego roku urlop wypoczynkowy, ok. 10 dni czyli 2 tygodnie. Obawiam się jednak, że to nie wystarczy żeby nabrać sił, zwłaszcza tych psychicznych... Moje pytanie: czy po wykorzystaniu tego zwykłego urlopu wypoczynkowego mogę wziąć od razu zwolnienie lekarskie? Nie ukrywam że jestem w głębokiej depresji i mam straszne lęki przed powrotem do pracy...Jestem bardzo słaba psychicznie.

[Usunięto OT]

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - Mama Aniolka Adasia - Thu, 15 Stycznia 2015

annabc1981 możesz wziąć zwolnienie lekarskie od psychiatry... Ja w czasie 8 tygodniowego urlopu macierzyńskiego zapisałam się do psychiatry, na zwolnieniu byłam 2 miesiące bo potem zaszłam w kolejną ciążę. Z tego co się orientuję psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie do pół roku, jest ono 80% płatne.

[Usunięto OT]

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - aaagataaa - Thu, 15 Stycznia 2015

Dziewczyny mają psychiatra może wystawić do 6 miesięcy

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - annabc1981 - Fri, 16 Stycznia 2015

Dziewczyny, stokrotne dzięki za odpowiedź.

Mamo Aniołka Adasia, jeszcze jedno mam pytanie (też i do innych forumowiczek). Wiadomo, że w roku przysługuje 182 dni zwolnienia lekarskiego a nowy rok dopiero się zaczął... Co w przypadku gdy na przykład kobieta po urlopie macierzyńskim/wypoczynkowym pobiera zwolnienie lekarskie dajmy na to przez 120 dni (4 miesiące) czyli zostaje jej jeszcze możliwość przebywania na L4 62 dni (2 m-ce) i następnie zachodzi w ciążę, która przecież trwa średnio 38-40 tygodni i miałaby powiedzmy wskazania od lekarza do zwolnienia lekarskiego ciążowego...Już wykorzystała 4 miesiące L4 a przed nią jeszcze perspektywa ponad 9 ciąży... Wiecie o co mi chodzi...Co potem z L4 ciążowym skoro za nią już kilka miesiecy L4 'zwykłego'?
Pozdrawiam Was wszystkie ciepło i serdecznie.

[Usunięto OT]

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - Mama Aniolka Adasia - Fri, 16 Stycznia 2015

annabc1981 Smile mam nadzieję, czekam z niecierpliwością!! Ja na zwolnieniu jestem od 07.01.2014r. O ciąży z Adasiem dowiedziałam się 14.12.2013r., musiałam iść na zwolnienie od 07.01.2014r. ponieważ bardzo źle się czułam, miałam niepowściągliwe wymioty ciężarnych, dodatkowo praca była obciążona stresem korporacyjnym więc wskazania były. Na tym zwolnieniu byłam do 06.06.2014r. czyli do dnia urodzenia Adasia w 28 tygodniu Sad Następnie miałam 8 tygodniowy urlop macierzyński a po nim 2 miesiące zwolnienia od psychiatry; później od samego początku l4 od ginekologa na ciążę. Ciąża po stracie z reguły jest ciążą podwyższonego ryzyka więc jeśli uda Ci się zajść w ciążę to zwolnienie przysługuje Ci na cały okres jej trwania.
Trzymam kciuki i mam nadzieję, że ból z każdym dniem będzie mniejszy :*

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - annabc1981 - Fri, 16 Stycznia 2015

Dziękuję za odpowiedź Mamo Aniołka Adasia. Rzeczywiście, praktycznie cały zeszły rok byłaś na L4 z przerwą ma urlop macierzyński czyli te 182 dni przekroczyłaś i to prawie dwukrotnie a ze zwolnieniem żadnych problemów nie miałaś... i z ZUS-em tym bardziej. Ok, to bardzo pozytywna dla mnie wiadomość :-) Trzymaj kciuki, żeby i nam się szybciutko udało! ...zapełnić tę pustkę :-(

RE: Ciąża obumarła, Poronienie zatrzymane, Indukcja farmakologiczna - Poronienie w domu - AniaGiga - Mon, 25 Kwietnia 2016

I po wszystkim.
Jestem już w domu. Po zabiegu. Póki co krwawie, taka silniejsza miesiączka. Ciekawe jak.dlugo to potrwa..
Lekarz przy wypicie chciał mi dać tydzień zwolnienia.... Ja w tydzień nie dojdę do siebie po tych przeżyciach.
Jak u Was wyglądała sprawa ze zwolnieniem?
@):-

RE: Ciąża obumarła, Poronienie zatrzymane, Indukcja farmakologiczna - Poronienie w domu - ka_ro - Mon, 25 Kwietnia 2016

AniaGiga, ja ze szpitala miałam na tydzień, dobrałam jeszcze parę dni i wyszło ogólnie ze 2 tyg. Ale każdy dochodzi do siebie psychicznie w swoim czasie, ja stwierdziłam, że w pracy się czymś zajmę i nie będę tak myśleć. Nie do końca tak było, ale wydaje mi się, że pomogło mi to w jakimś stopniu.
Ja dodatkowe zwolnienie dostałam od swojego lekarza POZ, może spróbuj w ten sposób?

RE: Zwolnienie lekarskie po poronieniu - kulkaMM - Tue, 26 Kwietnia 2016

Ja po zabiegu dostałam 2 tyg ze szpitala nie liczą tych 4 które w nim spędziłam i później od mojej lekarki gin 2x2 tyg. później wróciłam do pracy na 1,5 m i znowu przezyłam ciąże biochemiczną, obyło się bez szpitala ale nie chce rwca do pracy. Nie mam chyba szanas w korporacji utrzymac ciąży... wiec na razie jestem na l4 od gina odstałam 20 dni i teraz w piątek dala mi kolejne 20 dni. będę ją prosiła póki będzie mogła a później chyba wybiorę się do psychitry.